Hitno se oglasilo Ministarstvo zdravlja: Savez za Srbiju širi neproverene informacije o koronavirusu!


IZVOR: Tanjug, Republika - 10.03.2020 | 12:20


Ministarstvo zdravlja, povodom tvrdnji predstavnika Saveza za Srbiju (SzS) da se država neodgovorno ponaša kada je reč o sprečavanju širenja koronavirusa, naglasilo je danas da SzS iznosi paušalne, polovične i neproverene informacije.

Foto: Tanjug/AP

Foto: Ilustracija

U saopštenju Ministarstvo navodi da je do sada kontrolisano više od 65.000 putnika, 2.000 aviona i na stotine putničkih vozila i autobusa na svim graničnim prelazima, kao i da je u proseku više od 100 poziva dnevno bilo na otvorenom broju za one koji sumnjaju da su zaraženi novim virusom.

Dodaju i da su dostupni brojevi u Institutu za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“, kao i u lokalnim zavodima za javno zdravlje.

U Ministarstvo navode i da su svi zdravstveni radnici blagovremeno i tačno informisani o procedurama i načinu postupanja u vezi sa pojavom novog virusa.

- Za razliku od ''zdravstvenih'' savetnika SzS koji javno izražavaju žaljenje što nisu imali vremena da dokusure ''Torlak'', u poslednjih pet godina je uloženo mnogo da se ovaj Institut od strateške važnosti za državu i njene građane vrati iz ponora i u njemu obnove kapaciteti za proizvodnju - navodi se u saopštenju Ministarstva.

Ističu i da studentski stacionar nikada nije određen za karantin i da svaka zdravstvena ustanova tog tipa, pa tako i stacionar, ima unapred određene prostorije za izolaciju i opservaciju.

Ukazuju i da niko nije najavio korišćenje kasarni, već mogućnost korišćenja vojnih objekata, a vojni objekti su i hoteli, odmarališta i slično.

- Činjenica je da medicinski alkohol pomaže u odstranjivanju virusa koji ostaje na ravnim površinama u okruženju. Svaka zluradost u nedostatku konkretnih rešenja i predloga je tragična pojava ''zdravstvenih'' savetnika SzS. Pozivi na ozbiljnost, odgovornost i mobilnost, odnosno da se ne širi panika i uznemiravaju građani, postupci su svih predstavnika vlasti u ozbiljnim i organizovanim državama, pa tako i kod nas - saopštava Ministarstvo.

Ministarstvo se pita kako je moguće da je 2009. godine u Srbiji preminulo 150 osoba od virusa?

Navode i da niko nikada nije pitao predstavnike SzS, čiji su, kažu, članovi bili viđeniji učesnici vlasti 2009. godine, kako se dogodilo da je u Srbiji umrlo više od 150 građana od tadašnjeg virusa, koji se, podsećaju, na sličan način pojavio.

- Da li je neko to koristio u političke svrhe i za prepucavanje? Kome su tada ''polagali račune'' ili su se bavili samo ''slaganjem'' svojih računa? Te 2009. godine u Srbiji se šest puta više umiralo od sezonskog gripa nego u Slovačkoj i Austriji, 12 puta češće nego u Nemačkoj, a Srbija je tada bila vodeća država po smrtnosti u regionu - ističu u Ministarstvu.

Kažu i da se na koronavirus testiraju samo one osobe koje su imale kontakt sa zaraženima i kod kojih se pojavljuju određeni simptomi, navodeći da ukoliko je neko boravio u prostoru sa 20.000 ljudi, gde se pojavilo dvoje zaraženih, ne postoji ni jedan epidemiološki razlog za sprovođenje mera nadzora ili bilo šta slično.

Ministrstvo je poručilo predstavnicima SzS, koji su komentarisali i sajtove okolnih republika, da je Ministarstvo zdravlja Crne Gore poslednju vest objavilo pre tri dana.