Rast broja obolelih tek predstoji, a ovako se pripremamo za napad na koronu
IZVOR: Blic, Republika - 26.03.2020 | 07:55
"Prvi put osećam da možemo da obuzdamo ovu neman", poruka optimizma koju je na konferenciji izneo epidemiolog Predrag Kon naišla je na odobravanje većeg dela javnosti, ali i njegovih kolega. Dah optimizma sa druge strane se suočava sa jednim novim izazovom: eskponencijalnim rastom epidemije.
Tako je bilo mnogo onih koji su se zapitali kako u vreme ubrzanja i povećanog broja zaraženih od korona virusa naši lekari vide "svetlo na kraju tunela". Šta se zapravo dešava?
Nalazimo se u trećoj nedelji od pojave prvog zabeleženog slučaja korona virusa u Srbiji. Brojka zaraženih u toku 24 sata raste i kreće se eksponencijalno na gore - dok je na početku bilo po 5 do 6 slučajeva dnevno, u drugoj nedelji ta brojka je bila oko 20 do 30, juče smo imali slučaj da smo na dnevnom nivou imali 54 novoobolelih, a juče se desio najveći rast - 81 novozaražena osoba od prošlog preseka . Kriva se, dakle, kreće na gore, a po proceni epidemiologa to će se i dodatno ubrzati, čemu doprinosi i nova mera masovnog testiranja. Ali šta je vratilo osmeh na lica naših lekara? Reklo bi se da bi odgovor mogao stati u jednu sintagmu: vera da će zdravstveni sistem izdržati.
Bolja kontrola
Možda u masovnom testiranju i leži deo optimizam naših stručnjaka. Ovom preporukom kineskih stručnjaka mi više nismo u situaciji da kaskamo za virusom, već dolazimo u fazu "kontra napada", a sa njim, smatraju stručnjaci javlja se nova motivacija.
Foto: Tanjug/T. VALIČ
- Najavili smo povećan broj testiranja što će omogućiti bolju kontrolu širenja infekcije, nećemo biti pasivni, tragaćemo i u onim grupama koje ne pokazuju simptome. Međutim, bez obzira na povećano testiranje, samoizolacija nema svoju zamenu, ona je ključna. Nema veze da se svako jutro testiramo, a posle da se krećemo i na kraju dana sve se promeni. Posebno će se akcenat staviti na testiranje zdravstvenih radnika i porodica onih koji imaju infekciju. Tragamo za virusom, ne smemo dozvolimo da od onog ko ima infekciju, pređe na neku drugu, slabu osobu. Moramo da zaustavimo lanac prenošenja infekcije - rekla je dr Darija Kisić Tepavčević.
Veća sredstva
Kada kažemo bolja sredstva, više puta smo od naših epidemiologa ovih dana mogli da čujemo da strategija napada virusa umesto dosadašnjeg hvatanja "vrha ledenog brega" jeste opterećenje za zdravstveni sistem, ali da je ona sada moguća jer imamo bolja sredstva i pomoć kineskih stručnjaka.
Foto: Grad Beograd
- Pravac koji smo do sada mi imali je onaj koji smo mogli sa kapacitetima i brojem testova koje smo imali. Taj pravac je bio pravac produženja vremena koji ne bi previše opteretio zdravstveni sistem. Svedoci smo da je počeo eksponencijalni rast, a mi mere socijalnog distanciranja imamo već preduzete. Sada imamo preduslov za masovno testiranje - kazao je epidemiolog Predrag Kon.
Sredstva koja smo dobili prvenstveno su važna potpora za zdravstvene radnike, jer će tako biti rasterećeniji: neće morati da brinu da li imaju maske, respuiratore i osnova sredstva za rad, a testiranje će sprečiti da među njima dođe do većeg broja zaraženih budući da su u stalnom kontaktu sa obolelima.
Došlo je i 50 miliona maski, respiratori su obezbeđeni u najvećoj meri, spremni ležajevi u bolnicama, napravljena cela struktura ko od pacijenata gde ide, to znači da je sistem razrađen.
Suočavanje sa problemom
Da, znaju naši lekari i državnici da je je pred nama nezapamćeni rast. Epidemiolog Kon je juče rekao i da se očekuje da četvrta nedelja bude nagora po broju zaraženih, ali za lekare je važna motivacija i to što se hvatamo u koštac sa probemom. To je juče ponovio i predsednik Srbije.
- Sa većim brojem obolelih i umrlih moramo da se suočimo i bolje je da se pre suočimo nego da čekamo da smrt dođe po nas. Bolnice se pune svaki dan, biće još žrtava jer je sve veći broj ljudi na respiratorima - rekao je Vučić tokom obilaska volontera u Areni gde se pakuju paketi pomoći za penzionere.
Naši medicinski radnici iz inostranstva
Važan podsticaj za optimizam u ovom trenutku što dolazi i pomoć u vidu zdravstvenih radnika, naših državljana iz inostranstva. Za sada ih je 300, ali kako kažu i lekari i premijerka i predsednik očekuju da će ih biti i više.
Foto: Tanjug/S. MILJEVIĆ
Jedva čekam da vidim 300 medicinara da im se zahvalim. Veliki broj njih je iz Nemačke, ali ima ih iz SAD, veliki broj je lekara, epidemiolozi, virusolozi, radiolozi. Zvali smo sve medicinske sestre da se vrate. Svaki zdravstveni radnik nam je potreban. Gledamo one koji su volontirali da budu stalno zaposleni, rekla je Brnabić.
Solidarnost
"Svake mere moramo u milimetar da se pridržavamo". I čini se da to i radimo.
- Vide se efekti mera i to će tek biti merljivije sledeće nedelje. Starijih nemamo u bolnicama jer su mere urodile plodom, jer smo ih zatvorili - kazao je epidemiolog Predrag Kon.
Čini se da se popravljamo, a to je sinoć pohvalila i premijerka Ana Brnabić, jer smo, kako kaže, izgleda "shvatili da smo svi na istom zadatku".
- Vidi se koliko pomažu građani jedni drugima, vidi se da mere daju rezultate. Mi smo nacija koja je često jedinstvena kada je najteže; to se pokazalo do sada kao pravilo i ovaj put - zaključila je premijerka.
- Mislim da se sada javlja dodatna motivacija, makar to osećam od svojih saradnika - kazao je Kon. Ne dajte da optimizam nestane, ostanite kod svoje kuće.