Otkrivamo! Evo kako se korona infiltrirala na HIRURGIJU
IZVOR: E. S. T. - 07.04.2020 | 03:42
Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje 67 zaposlenih, od toga 11 lekara, kao i 14 pacijenata, zaraženo je koronavirusom, potvrdio je juče direktor te ustanove Milovan Bojić. On je rekao da se, uprkos tome što su na vreme preduzeli mere zaštite, desilo to da su na institut dolazili pacijenti bez ikakvih simptoma, koji su operisani kao zdravi, a u stvari su bili pozitivni na KOVID-19, što se utvrdilo tek posle operacije.
Bojić je izjavio da je zbog toga testirano 250 zaposlenih i ispostavilo se da je njih 67 pozitivno, kao i 14 pacijenata.
- Među 67 obolelih radnika, 11 su lekari, a ostalo su medicinske sestre i pomoćni radnici, od kojih 61 nema nikakve simptome, a šest samo blagu kliničku sliku - rekao je Bojić i dodao da su oni upućeni na dalje lečenje i isključeni iz procesa rada.
Foto: Tanjug/D. GOLL
Bojić je istakao da su testirani i pacijenti koji su čekali na intervenciju i, od 17 njih, ispostavilo se da je pet pozitivno na koronavirus.
- Taj lanac smo morali preseći da bismo sprečili gori scenario - rekao je Bojić.
Bojić: Lanac smo morali preseći da bismo sprečili gori scenario
Prema saznanjima Srpskog telegrafa, glavni krivac za eksploziju koronavirusa na ovoj klinici jeste jedan od zaposlenih lekara. On je, kako su nam rekli izvori sa instituta, bio na putovanju u inostranstvu gde se i zarazio.
- Najveći problem je što je imao simptome, ali ih je krio i dolazio je nekoliko dana na posao. Tada se sve otrglo kontroli i, kada mu je postalo zaista loše, pa se javio na Infektivnu kliniku, već je bilo kasno. Čak i tada nije rekao da je lekar i da je sa simptomima lečio pacijente - objašnjava naš sagovornik.
ŠIRENJE ZARAZE
Govoreći o širenju zaraze na Dedinju, epidemiolog Predrag Kon izjavio je da posle slučaja pojave virusa u toj bolnici medicinski radnici i njihova zaštita postaju prioritet.
- Ovaj slučaj pokazuje da je ulazak virusa u zdravstvene ustanove sasvim moguć, što treba što pre suzbiti - podvukao je on.
Foto: Tanjug/S. RADOVANOVIĆ
Kon, međutim, smatra da je koronavirus u KBC Dedinje ušao preko pacijenata.
Na pitanje da li je sigurno da je bolest doneo pacijent, Kon je ukazao da polazi od toga, ali da postoji i druga mogućnost da je neko od zdravstvenih radnika imao neki asimptomatski oblik, ali da je logičnije da se radi o pacijentu pošto se bolest ispoljila posle operacije.
Doktor Kon rekao je, vezano za Dedinje, da je ovo nova situacija o kojoj će se raspravljati na kriznom štabu, gde treba doneti dodatne odluke vezano za testiranje pre operacija.
- Kada se otkrije infekcija kod medicinskog radnika, on se udaljava sa posla dok ne budu izvršena dva negativan testiranja - objasnio je Kon.