UGLEDNI ŠVEDSKI INSTITUT: Srbija ima najjaču vojsku na Zapadnom Balkanu


IZVOR: informer.rs, Republika - 01.05.2020 | 22:45


Srbija trenutno ima najjaču i najmoćniju vojsku na Zapadnom Balkanu, tvrdi ugledni Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI)!

Foto: Tanjug/J. MAMULA

Foto: Ilustracija

Ovaj istraživački centar procenjuje da je Srbija u prošloj godini izdvojila oko 1,14 milijardi dolara za vojne nabavke, što je u odnosu na 2018. uvećanje od 326 miliona dolara ili čak 43 procenta. Tim skokom vojnog finansiranja Srbija je prestigla Hrvatsku, koja se prethodnih godina redovno nalazila na prvom mestu po vojnoj potrošnji među državama Zapadnog Balkana.

Kako ukazuju podaci centra SIPRI, sve države na Balkanu beleže rast u vojnoj potrošnji, ali ipak Srbija i Hrvatska značajno prednjače.

- Srbija i Hrvatska imale su vojnu potrošnju od oko milijardu dolara u 2019. godini. Ostale države u susedstvu imaju znatno manje vojne investicije. Albanija je potrošila 198 miliona dolara, BiH 183, Severna Makedonija, koja je od ove godine i članica NATO, 151 milion dolara. Sledi Crna Gora sa 89,3 miliona, dok je 'Kosovo' imalo najmanje vojne rashode od 65,7 miliona dolara. Osim Srbije, nijedna država nije imala procentualno toliko veliki skok u odnosu na 2018. godinu - piše Radio Slobodna Evropa, pozivajući se na podatke stokholmskog istraživačkog centra.

Komentarišući ove navode, predsednik Odbora za kontrolu službi bezbednosti Igor Bečić kaže da se ponosi time što pripada političkoj strukturi koja je, zahvaljujući predsedniku Vučiću, uspela da obezbedi sredstva za nabavku vrhunske vojne tehnike i opreme.

- Ovakav vojni potencijal bio je nezamisliv u doba nekih prethodnih vlasti, čiji je jedini cilj bio da unizi i oslabi srpsku vojsku. U celom svetu, pa i među članicama NATO, postoji trend povećanja investicija u sektoru bezbednosti. Posle višegodišnjeg zapostavljanja, Srbija je krenula sa nabavkom opreme i naoružanja i samim tim vraćanjem dostojanstva vojsci. Država će nastaviti sa ovom reformom u smislu podizanja nivoa mobilnosti vojske i sveukupnim razvojem sistema odbrane - naglašava Bečić, dodajući da je to dugotrajan i veoma kompleksan posao.