ZBOG ČEGA SRBIJA IMA MALI BROJ UMRLIH OD KORONE? Evo po kom receptu su lekari spasavali živote!
IZVOR: Dragana PETROVIĆ - 25.07.2020 | 03:00
Prema svim pokazateljima, Srbija spada među zemlje sa nižom stopom smrtnosti od koronavirusa u odnosu na broj stanovnika.
Medicinske stručnjake posebno zbunjuju podaci iz Nemačke, koja je od početka pandemije imala 9,187 umrlih u odnosu na 82 miliona stanovnika.
To je čak 20 puta manje preminulih nego u Italiji i Španiji, gde su KOVID pacijenti često, prema mišljenju medicinara, prebrzo stavljani na respirator.
Tačka na spekulacijePoslednjih dana u javnosti se ne stišava bura oko smrti Ljubiše Đurića, koji je preminuo u Zemunskoj bolnici jer, navodno, nije dočekao da stigne na red za respirator. Iako su iz ove bolnice više puta demantovali da im nedostaju respiratori, i dalje se poteže ovo pitanje.
Foto: Tanjug/AP Tačku na spekulacije stavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je otkrio da Đurić nije bio kandidat za respirator. - Kada neko ima saturaciju 96, bilo bi krivično delo da ga stavite na respirator. Tu je kraj priče - rekao je Lončar. Inače, saturacija je nivo kiseonika u krvi, a normalne vrednosti su između 95 i 100 posto nivo kiseonika u krvi. |
Kako za Srpski telegraf objašnjava stručnjak za plućne bolesti primarijus dr Tatjana Radosavljević, Nemci od početka pandemije poštuju strogi protokol koji se primenjuje prilikom stavljanja na respirator pacijenata sa najtežom kliničkom slikom. Isti protokol primenjuje se i u Srbiji.
- Nedostatak kiseonika jeste jedan od glavnih simptoma koji se mogu javiti kod teških oblika upale pluća kod KOVID-19. Protokol nalaže da, u zavisnosti od njegovog stanja, pacijent prvo preko sonde dobija velike koncentracije kiseonika uz protok od 10 do 15 litara - objasnila je dr Radosavljevićeva.
Foto: ST/N. MANDIĆ
Ukoliko se stanje ne popravi, prelazi se na respiratornu potporu neinvazivnom metodom.
- Pacijent dobija masku koja je priključena na mašinu i koja delimično diše umesto njega, a bolesnik je budan i može da sarađuje. Ukoliko i to ne pomogne ili pak dođe do toga da pacijent jako brzo diše, što dovodi do opasnosti da iscrpi respiratorne mišiće, onda se donosi odluka o stavljanju na respirator, koji je poslednji korak - dodaje naš čuveni stručnjak.
BROJKE:Nemačka
Foto: pixabay.com Italija
Španija
Srbija
|
Ona ističe da se u takvim situacijama pacijent uspavljuje, u grlo mu se stavlja tubus, odnosno cev za disanje, a respirator preuzima ulogu pluća.
- Ovo su jako teški i kompleksni pacijenti, koje moraju da leče timovi stručnjaka. Respirator je tu samo da pomogne da se pluća bolesnika oporave, a on počne samostalno da diše. Što je kraće na veštačkim plućima to je veća mogućnost da se izbegne smrtni ishod, a pacijent preživi. Međutim, ukoliko pluća ne mogu da se oporave zbog težine bolesti, onda i respirator ne može da pomogne - zaključuje dr Radosavljevićeva.