BEBI-BUM ZBOG KORONE: Rađaju se deca začeta tokom vanrednog stanja!
IZVOR: B. P. - K. I. - 09.12.2020 | 05:03
U beogradskim, ali i drugim klinikama širom Srbije najviše porođaja u poslednjih 20 godina.
Gužva u porodilištima širom Srbije. Ako je korona donela bilo šta dobro, onda je to podsticaj nataliteta.
Ovih dana u porodilištima obaraju sve rekorde. Rađaju se deca začeta u vreme karantina i vanrednog stanja, a broj porođaja, kažu, najveći je u proteklih 20 i više godina.
Stručnjaci imaju jednostavno objašnjenje: virus KOVID-19 i mere koje su usledile naterale su nas da ostanemo u kućama i više se okrenemo jedni drugima. A kad je već bilo tako, jasno je zbog čega se povećao broj dece (da sad ne ulazimo u eksplicitne detalje).
SLIČNA VIĐENJA
Svojevrsni bebi-bum potvrđuju direktori najvećih porodilišta - Narodnog fronta i GAK Višegradska.
Kako je rekao prvi čovek GAK Višegradska Aleksandar Stefanović, kod njih je od početka epidemije do sada rođeno oko 1.000 beba više nego u istom periodu prošle godine. Posebno je to vidljivo poslednjih dana.
- Dešava se nešto što nismo videli decenijama. Naše porodilište sada radi kao u stara vremena - slikovito opisuje Stefanović.
Njegov kolega iz Narodnog fronta Željko Miković ima slično viđenje:
- Do kraja godine imaćemo 7.800 porođaja. Na takvu brojku svakako je uticala i korona, odnosno promena životnih navika od izbijanja epidemije - rekao je Miković.
Bebe u Srbiji u 2020.
|
SVETSKI FENOMEN
Ovaj fenomen nije prisutan samo kod nas. Naime, svetski stručnjaci objasnili su još u martu, nakon što su države redom počele da uvode policijski čas i karantin, da će to neminovno dovesti do povećanja broja dece. Kako su isticali, taj trend produžiće se i na sledeću godinu.
Istovremeno, zanimljivo, povećana je i prodaja kondoma, što jasno pokazuje da su iznenadnu pojavu slobodnog vremena koje moraju da provode u kućama i zajedno s partnerima mnogi iskoristili da obnove ljubavni zanos.
Ministar Dmitrović: Virus nas je promenioFoto: Tanjug/O. TOSKIĆ Radomir Dmitrović, ministar za brigu o porodici i demografiji, kaže da vesti iz porodilišta ohrabruju. - Dodamo li tome podatak da je prošle godine stopa fertiliteta, rodnosti, porasla sa 148 na 152, onda ima razloga da se nadamo zaustavljanju negativnih trendova kada je u pitanju demografska slika našeg naroda. Stimulativne mere koje je država donela da bi podigla stopu rađanja daju rezultat, i na tom planu učinićemo dodatno sve što je moguće, što je realno, da bi se stvorio još povoljniji ambijent da imamo više dece, mnogobrojnije porodice. Na pitanje da li je u ovom slučaju i korona dala svoj doprinos odgovara: - Mislim da jeste. Ta zatvorenost, uslovljena strahom i nužnim merama, okretanje jednih drugima, više vremena koje supružnici provode zajedno... Sve je to posledica korone i reflektovalo se na povećanje broja dece. Naravno, korona će proći, pa neko može da kaže kako je to samo prolazna pojava. Ja ne mislim tako, korona je naše živote promenila u korenu i nakon ovoga sigurno će ostati promene, među kojima i ona o značaju i vrednosti porodice, njenoj veličini, kompaktnosti, snazi. |