VELIKI PODUHVAT: Počelo čišćenje Potpećkog jezera


IZVOR: Republika - 11.01.2021 | 15:39


U cilju rešavanja problema na Potpećkom jezeru i uklanjanja velike količine plivajućeg otpada koji se, usled padavina nakupio kod brane "Potpeć" na Limu, danas su počeli radovi na njegovom čišćenju. Radove sprovodi JVP "Srbijavode" u saradnji sa JP "Elektroprivreda Srbije", koje će pružiti svu potrebnu logističku podršku na akumulaciji.

Foto: Ministarstvo za zaštitu životne sredine

Akcija čišćenja jezera

Na terenu se nalaze državni sekretar Ministarstva zaštite životne sredine Aleksandar Dujanović i ekipe JVP "Srbijavode“"na čelu sa direktorom tog preduzeća Goranom Puzovićem.

Aleksandar Dujanović je istakao da ovaj problem nije od juče, već se radi o dugogodišnjem problemu i dodao da će rešavanje problema sa divljim deponijama ove godine biti prioritet ministarstva. Dujanović je zahvalio JVP "Srbijavode" čije će ekipe izvesti radove na čišćenju jezera.

Foto: Ministarstvo za zaštitu životne sredine

- Da bi se dugoročno rešio problem otpada na Limu i Drini potrebna je saradnja sa Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom, čijim smo resornim ministarstvima uputili predlog sporazuma o saradnji. U Ministarstvu zaštite životne sredine smo manje od tri meseca i planiramo ozbiljnije da se bavimo ovakvim problemima. Počeli smo mapiranje divljih deponija pored reke, a nedavno smo zatvorili i nesanitarnu deponiju Stanjevine u Prijepolju - rekao je Dujanović.

On je najavio da će ove godine početi izgradnja transfer stanice u Novoj Varoši i dodao da su prebačena sredstva u iznosu od 96 miliona dinara za sanaciju klizišta i proširenje tela regionalne deponije Duboko u Užicu, u koju će biti transportovan otpad iz Potpećkog jezera.

Foto: Ministarstvo za zaštitu životne sredine

Goran Puzović, direktor JVP "Srbijavode", osvrnuo se na plan čišćenja i vremenske uslove za ovo doba godine.

- Plan je da se, ukoliko vremenski uslovi dozvole, čišćenje završi u roku od tri nedelje, a sav otpadni materijal kojeg ima preko sedam i po hiljada kubika treba da se transportuje na regionalnu deponiju Duboko“ kod Užica, što uslovljava sinhronizaciju i sa drugim državnim organima kako bismo nesmetano mogli da radimo. Poštujemo sve zakone iz bezbednosti saobraćaja i gledamo da sa ekološke strane uradimo sve na pravi način. Čišćenje je uslovljeno i vremenskim uslovima, ali naš zadatak je da, uz pomoć ove teške mehanizacije, ovih vrednih ljudi, u što je moguće kraćem roku ovaj otpad uklonimo i da jezero ponovo bude čisto i zeleno – rekao je Puzović.