SRBIJI SE DIVI CEO SVET! Njujork tajms: Imaju odličan model vakcinacije, daleko su ispred opasno posrnule Evropske unije


IZVOR: Republika - 17.03.2021 | 14:34


Godinama blaćena zbog brutalne uloge u užasnim konfliktima na Balkanu devedesetih, Srbija sada uživa u sjaju uspeha u dobrom ratu - borbi da vakciniše svoje ljude, piše “Njujork tajms” u tekstu naslovljenom “Dok vakcinacija uzima maha u Srbiji, zemlja uživa u sjaju uspešne kampanje”.

Foto: Republika.rs

Srbija dobar model vakcinacije

Ugledni dnevnik navodi da je Srbija ispred daleko bogatijih i obično bolje organizovanih zemalja u Evropi u nuđenju svim punoletnim građanima ne samo besplatnih vakcina, već i izbora između pet različitih cepiva.

Za razliku od nje, nastavlja "Njujork tajms", Evropska unija je opasno posrnula kad je reč o obezbeđivanju vakcina, sa klimavom strategijom nabavke i distribucije koje je polagala nade u vakcinu “AstraZeneka”. Ta strategija je ove nedelje naišla na prepreke, nakon što su ključne članice bloka - uključujući Nemačku i Francusku - suspendovale vakcinisanje “AstraZenekom” zbog zabrinutosti o povećanom riziku od stvaranja krvnih ugrušaka.

Neuobičajeni višak vakcina u Srbiji je PR trijumf za vlast predsednika Aleksandra Vučića, koju "Njujork tajms" opisuje kao "sve autoritarniju". Kampanja vakcinacije je popravila i njegov i imidž Srbije, oslabila njegove protivnike i dodala novi zaplet u kompleksnoj geopolitici vakcina.

- Jednog dana ćete mi podići spomenik! - predvideo je Vučić prošlog meseca, hvaleći se kako je jeftino obezbedio zalihe kineske vakcine tako što se lično obratio kolegi Siju Đinpingu za pomoć.

Foto: KlikTV/Pink

Aleksandar Vučić

Umesto da se Srbija za vakcine okrene ili Istoku ili Zapadu, ona se sa svojih manje od sedam miliona stanovnika kladila na više strana, sklapajući ugovore za više od 11 miliona doza i sa zapadnim farmaceutskim kompanijama, ali i sa Rusijom i Kinom, čije proizvode još nisu odobrili evropski regulatori.

I protivnici odali priznanje

Prvi ugovor, za 2,2 miliona doza, Srbija je potpisala sa “Fajzerom” u avgustu, a ubrzo su usledili ugovori za još milione doza iz Rusije i Kine. Koliko je plaćeno je tajna, ali je ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao u intervjuu da su cene "mnogo bolje nego što je iko u svetu dobio".

Opozicioni političari sumnjaju u ovo, piše "Njujork tajms", i pitaju se da li je tajnovitost pokriće za korupciju. Ali čak je i najveći kritičar Vučića, lider najveće opozicione partije Dragan Đilas, priznao:

- Uradio je dobar posao u nabavci vakcina.

Đilas je prošlog meseca vakcinisan ruskim “Sputnjikom V”.

Kao posledica ovako bogatih zaliha, Srbija je postala najbolji vakcinator u Evropi posle Britanije. Prošle nedelje je postigla 29,5 doza na 100 ljudi, dok je primerice Nemačka, zemlja koja se dugo smatrala uzorom efikasnosti i dobrog upravljanja, uspela ssamo 10,5, a Francuska 10,7.

Premijerka Srbije Ana Brnabić je pripisala uspeh svoje zemlje odluci da se “ovo tretira kao zdravstveno, a ne političko pitanje”.

- Pregovarali smo sa svima, bilo da su Istok ili Zapad - rekla je Ana Brnabić.

Brnabić je u intervjuu rekla da Srbija, koja je podnela zahtev pridruživanje Evropskoj uniji pre više od deceniju, i dalje želi da uđe u blok, ali je ukazala da su regulative u EU "veoma stroge".

- U vreme pandemije moramo biti fleksibilniji - izjavila je Ana Brnabić.

Evropska agencija za lekove (EMA), koja reguliše koje se vakcine mogu koristiti u EU, počela je da razmatra upotrebu “Sputnjika V” pre manje od dve nedelje, više od tri meseca nakon što je Srbija naručila od Moskve miilion doza, a dva meseca nakon što ih je pustila u upotrebu. EMA još nije ni počela da razmatra kineske vakcine, ističe “Njujork tajms”.

Proizvodnja vakcine

Vučić je prošle nedelje objavio da će Srbija postati prva evropska zemlja koja će početi da proizvodi kinesku “Sinofarm” vakcinu. Kako je najavio Nova fabrika, koju finansiraju Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati, započeće proizvodnju na jesen, najavio je.

Spremnost Srbije da prihvati vakcine koje ne dolaze sa Zapada, a koje EU izbegava, mogla bi joj se obiti o glavu ako se ispostavi da su nizašta, tvrdi američki list. “Sinofarm”, za razliku od zapadnih proizvođača vakcina, nije javno objavio podatke iz treće faze kliničkih ispitivanja, a oni koje je objavio ukazuju da je njihov proizvod manje efikasan od zapadnih vakcina.

Mnogi Srbi, očigledno ohrabreni vakcinacijom, spustili su gard prema riziku od infekcije. Dnevni broj novih slučajeva se više nego udvostručio od početka februara, što je navelo Vladu da prošlog (i ovog) vikenda zatvori sve firme, osim apoteka i onih koje se bave hranom, piše list.

Trenutno, međutim, Srbija uživa u ulozi na koju nije navikla - uzora efikasnosti.

Foto: Republika.rs

Dobra organizacija na punktovima za vakcinaciju

Ministar Lončar je krivicu za posrtanje EU svalio na njen fokus na zapadne, po mogućstvu evropske brendove, na uštrb vakcina iz Rusije i Kine.

- Drago nam je što smo ovaj problem uspeli da rešimo sami - rekao je Lončar.

Obezbeđivanje vakcina u zemlji sa populacijom od svega 6,9 miliona, očigledno je mnogo lakše nego u EU koja ima oko 450 miliona ljudi, ukazuje “Njujork tajms”. Čak i tada, Srbija je uglavnom izbegla birokratske probleme i geopolitičke zamke koje su širom sveta usporile distribuciju vakcina.

U vreme kad je većina zemalja, uključujući SAD, fokusirala svoje rane programe vakcinacije na prioritetne grupe, poput medicinskih radnika i starijih osoba, srpska vlada sada nudi besplatne vakcine svim starijima od 18 godina.

Ko god želi vakcinu samo treba da popuni formular na internetu i izabere da li želi bilo koje cepivo ili preferira neko određeno, između “Fajzer/Bajonteka”, “Sputnjika V”, “Sinofarma”, “AstraZeneke” ili “Moderne”.

Nisu sve ove vakcine, međutim, jednako dostupne i zakazivanje zavisi od izabrane opcije. Oni koji žele “Modernu” će se načekati – još nije stigla u Srbiju. Ministarstvo zdravlja nije danas uzvratilo novinarima “Njujork tajmsa” kad su zatražili komentar oko toga da li će pratiti Nemačku i ostale i suspendovati “AstraZeneka” vakcinu.

Građani oduševljeni

Nedavno je u jednom danu u najveći centar za vakcinaciju u zemlji, Beogradski sajam, došlo više od 7.000 ljudi na zakazani termin. Skoro svi su primili kinesku “Sinofarm” vakcinu, čija je stopa efikasnosti prema kliničkim ispitivanjima 79 odsto, niža od zapadnih i ruske. Ima i “Fajzera” i “Sputnjika V”, ali su zalihe kineske vakcine očigledno najobilnije.

- Ono što je dostupno svakog dana zavisi od isporuka iz zaliha - rekla je dr Dragana Milošević koja nadzire proces vakcinacije.

Biljana Stanković, 37-godišnja molekularni biolog koja je čekala da je prozovu za vakcinaciju, izjavila je da joj nije bitno koje cepivo će dobiti i da nije očekivala da će biti tako lako. Dodala je da ne deli političke stavove sa Vučićem, ali da joj je drago i da je iznenađena što je sve tako dobro organizovano.

Sa izuzetkom Mađarske, druge evropske zemlje koja je prihvatila “Sputnjik V”, evropske države su se našle u čvoru oko korišćenja nezapadnih vakcina. U Slovačkoj je ministar zdravlja bio primoran da podnese ostavku prošle nedelje zbog odluke da naruči “Sputnjik V”, koju su neki ministri opisali kao "alatku hibridnog rata". Mađarska je naširoko optužena da je razbila redove u EU i da se ulaguje Moskvi upotrebom ruskog cepiva, piše list.

Srbija se, međutim, s radošću pokazala pred EU, ne samo na domaćem terenu već i u drugim državama stvorenim raspadom Jugoslavije. Kosovo, koje je nade uložilo u pomoć evropskog bloka, do sada nije dobilo vakcine osim onih koje je obezbedila Srbija, a koja je počela program vakcinacije u srpskim enklavama.

Bosna je takođe primila manje isporuke vakcina od Srbije, kao i Severna Makedonija.

Muke oko vakcina sa EU ogorčile su Srbe koji veruju da njihova budućnost leži u Evropi, a ne u Rusiji ili Kini, ukazuje “Njujork tajms”.

- Omašili su u najkritičnijem trenutku - rekao je Zoran Radovanović, penzionisani profesor epidemiologije.