JE LI MOGUĆE ZARAZITI SE POSLE VAKCINE? Pulmolog Plavšić rešava dilemu i otkriva da li mogu antigenski i PCR testovi da budu lažno pozitivni
IZVOR: Republika - 04.04.2021 | 17:34
Pojava Kovida-19 kao novog infektivnog virusa donela je mnoge nedoumice ne samo običnim ljudima, već i lekarima.
I kako su oni učili i saznavali u hodu, tako je medicina razvijala oružje za borbu protiv korone. Korićeni su razni postojeći medikamenti, poput hlorkina, razvijani testovi, a onda je počela i proizvodnja vakcina. Međutim, ono što prati koronu od početka, to su nedoumice vezane za antigenski i PCR test. Šta je istina - odgovor daje dr Slavica Plavšić, pulmolog.
* Da li antigenski i/ili PCR mogu biti lažno pozitivni?
- Ne, ne mogu! Ako su pozitivni, naročito PCR, onda je osoba zaražena. Ako je antigenski test negativan, a osoba ima simptome, onda se radi PCR. Oba ova testa mogu biti "lažno negativna", ako se test ne uradi pravilno, ili na vreme. Prerano, ili prekasno kada se bacili ne nalaze u sluzokoži grla i nosa. Slična je situacija sa mnogim laboratorijskim nalazima. Ako su dobri, to nije dokaz da je čovek zdrav. Ali, ako su jako loši, onda je osoba sigurno bolesna.
* Da li je moguće da antigenski test bude pozitivan zbog primljene vakcine?
- Pitanje koje se često ponavlja. Odgovor glasi- NE! Nije moguće. Ako se desi da pacijent posle vakcine ima povišenu temperaturu ili druge tegobe koje traju duže od dva dana, ili se jave 6-7 dana ili više, to nisu postvakcinalne reakcije! To je onda Kovid-19 i to znači da se osoba inficirala pre primanja vakcine. Dakle, bolest bi se svakako razvila i da osoba nije primila vakcinu. Ako se radi o prvoj dozi vakcine, ona nema nikakav uticaj na tok bolesti. Ako se simptomi jave odmah nakon revakcinacije, znači da se inficiranje desilo u periodu između dve doze vakcine. Tada već kreće razvoj antitela koja mogu pomoći da forma bolesti bude blaža.
Dr Plavšić naglašava da je moguće zaražavanje i posle druge doze vakcine, jer nijedna vakcina ne štiti 100% posto, već je taj procenat 75-95 posto.