STIŽE NAM MUTIRANI VIRUS, NI VAKCINA NAM NEĆE POMOĆI
IZVOR: telegraf.rs - 08.12.2017 | 08:54
U Evropi su se već pojavili prvi slučajevi obolevanja od gripa, a mutirani virus u Srbiji bi mogao da "dođe" do Nove godine, s tim da se, prema rečima stručnjaka, njegov vrhunac očekuje tek početkom februara kada deca krenu u drugo polugodište.
Profesor Branislav Tiodorović, epidemiolog kaže za Telegraf da ne bi trebalo da očekujemo veliki broj obolelih, ali da može da nam se pojavi polumutirani tip virusa A(H3N2) od kog postojeća vakcina ne štiti. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) već je donela odluku pravljenju nove vakcine za sledeću sezonu.
Izmenjeni tip virusa A (h3N2), prema rečima našeg sagovornika, "povampirio se" na južnoj polulopti gde je prvo uočen.
Foto: Tanjug/AP
- Ovo je vreme kada bi trebalo da se pojave prvi slučajevi obolevanja. Ne treba se nadati većem obolevanju ili manjoj epidemiji pre januara odnosno početka februara.
Ono što sada može biti značajno jeste tip A (H3N2), koji nikada nije predstavlja problem ili bar ne u takvom obimu odavno. On se, naime, povampirio na južnoj polulopti gde se pojavio u mutiranom vidu, ne u potpunosti već delimično, ali dovoljno da, pre svega, naučnicima napravi problem i da počnu da razmišljaju o njemu - objašnjava prof. Tiodorović za Telegraf.rs.
Srbija je ove godine kupila 242.256 doza split vakcina "vaksigrip" francuskog proizvođača Sanofi-Paster. Ona sadrži tri tipa virusa - A (H1N1), tip B i A (H3N2) ali ne mutirani tip ovog virusa s obzirom na to da on nije bio u cirkulaciji prošle sezone.
Foto: <a href="http://www.profimedia.rs" target="_blank">www.profimedia.rs</a>
- Dakle, A (H3N2) je zastupljen u vakcini ali u prethodnoj odnosno formi koja nije bila mutirana, jer se vakcina pravi dosta rano. Za našu severnu poluloptu se pravila već krajem prošle, početkom ove godine. I vakcinacija je kod nas počela ranije ove godine što je, sa jedne strane, dobro, ali sa druge taj polumutirani tip može da napravi problem odnosno da vakcina ne bude potpuno uspešna.
Vakcina koju smo primili štitiće nas potpuno od druga dva tipa, a njena uspešnost kod mutiranog tipa može biti svega 30 odsto - kaže prof. Tiodorović i dodaje da oni koji su se vakcinisali postojećom vakcinom neće imati teške oblike bolesti zbog A (H3N2) i komplikacije koje bi zahtevale hospitalizaciju u bolnici.
Sagovornik otkriva da je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) već donela odluku o novoj vakcini koja će se praviti za sledeću godinu.
Na pitanje koliko je mutkirani virus gripa dominantan u Evropi, on kaže da trenutno nije uopšte ali da ne znači da takve karakteristike neće imati za dva do tri meseca.
- To je vrlo teško prognozirati. Čak i najveći centar za praćenje u Atlanti, kao ni naš evropski u Stokholmu, ne može da garantuje kada i gde će se pojaviti, i da li će postati dominantan u feruaru ili martu.
U Srbiji se trenutno beleži masovno obolevanja od bolesti koje su slične gripu i respiratorne infekcije. Najviše obolelih je među decom uzrasta do četiri godine.