KAKO RAZLIKOVATI KORONU, GRIP I PREHLADU KOD DECE: Načelnica pedijatrije objašnjava na šta treba obratiti pažnju!
IZVOR: Republika - 22.12.2021 | 10:11
Načelnica Pedijatrije Doma zdravlja Palilula dr Aneta Jovanović objašnjava koje su razlike između simptoma koronavirusa, gripa i prehlada kod dece.
U kovid ambulantama je poslednjih dana manji broj prvih pregleda, a manje je i pacijenata na bolničkom lečenju. Međutim, sve je više građana koji se žale na respiratorne infekcije i simptome slične gripu.
Načelnica Pedijatrije Doma zdravlja Palilula dr Aneta Jovanović objašnjava koje su razlike između simptoma koronavirusa, gripa i prehlada kod dece.
Doktorka Aneta Jovanović ističe da je sada mnogo bolja situacija i da je višestruko manji broj pregleda u kovid ambulantama.
- Na dnevnom nivou od oko 60 testiranih imamo maksimalno 20 pozitivne dece, što je višestruko manje nego u prethodnom periodu - dodaje Jovanovićeva.
Foto: www.profimedia.com
Sezona virusa
Navodi da su sada aktuelne i druge respiratorne infekcije, ali i stomačne.
- To su uglavnom blage infekcije respiratornih puteva - što gornjih, što donjih i stomačnog virusa ima, kao i virusa varičela naročito kod predškolske dece - rekla je Jovanovićeva za RTS.
Kako da roditelji razliku grip, respiratornu infekciju i koronavirus, doktorka Jovanović objašnjava koje su ključne razlike.
Objašnjava da se najpre sačini epidemiološka anamneza - da li je bilo dete u kontaktu sa kovid pozitivnom osobom ili u vrtiću i školi ima kovid pozitivne dece i u odnosu na to i kliničku sliku odlučuju se za testiranje.
- Simptomi su povišena telesna temperatura, praćena glavoboljom i opštom malaksalošću - kaže doktorka.
Ističe da u toj zdravstvenoj ustanovi još nisu detektovali virus gripa.
- Virus gripa ide naglo, sa jako povišenom, dete je jako malaksalo, sa bolovima u mišićima i zglobovima, praćeno je nekada i mučninom i povraćenjem, kao i tečnim stolicama - dodala je Jovanovićeva.
Foto: Printsrkin: RTS
Naglašava da što se tiče koronavirusa, on ide postepeno i laganije.
- Kreće sa zapušenim nosem, grebanjem u grlu, povišenom telesnom temperaturom i postepeno može ili bolest da se završi, uglavnom se završi za 3 do 5 dana, a kod neke dečice malo to duže potraje- naglašava doktorka.
Ističe i da kada je reč o koronavirusu dominiraju školska deca. "Verovatno i zbog njihovih aktivnosti, kreću se dosta po školama, raznim sportskim aktivnostima", dodaje Jovanovićeva.
Foto: Tanjug/AP
Vakcinacija dece
Kada je o vakcinaciji dece reč, ističe da je protiv koronavirusa za decu uzrasta od 12 do 18 godina odobrena "Fajzer" vakcina.
- Sada je povoljnija epidemijska situacija malo nam se smanjio broj vakcinisane dece - kaže doktorka i ističe da to nije dobro, jer treba iskoristiti ovaj miran period.
Kada je reč o redovnoj imunizaciji dece, navodi da se ona odvija i da se daju vakcine protiv 11 zaraznih bolesti
- Što se tiče varičela za sada vakcina nije obavezna, ali je u najavi da će se možda uvesti kao obavezna. Prema najnovijem pravilniku o obaveznoj imunizaciji, sada deca koja nisu preležala varičelu do 12. godine, tj. šestog razreda osnovne škole, preporuka je da se vakcinišu i naročito osobe ženskog pola koje planiraju trudnoću i svakako za kućne kontakte dece koja su u visokom riziku - prevremno rođena deca, deca su tumorima - poručuje Jovanovićeva.
Ističe da se ta vakcina daje sa navršenih 12 meseci i u dve doze sa razmakom od šest nedelja.