ZABRINJAVAJUĆE: Pola miliona Srba će bolovati od demencije


IZVOR: Republika - 26.12.2021 | 12:40


Neurolozi širom sveta predviđaju da će broj dementnih da se utrostruči za dve do tri decenije, kao direktna posledica dužeg životnog veka.

Foto: pixabay.com
ZABRINJAVAJUĆE: Pola miliona Srba će bolovati od demencije

U Srbiji od demencije sada boluje oko 160.000 ljudi, što znači da bi oko 2050. godine taj broj mogao da bude pola miliona! Ono što zabrinjava je da naša zemlja ni za trenutno obolele nema dovoljno lekara gerijatara, kao ni dovoljno kapaciteta za njihov smeštaj.

- U poodmakloj fazi demencije nega obolelima je potrebna 24 sata dnevno 365 dana u godini. Većina ovih pacijenata živi u svojim porodicama i oni brinu o njima sve dok mogu, ali kada to nije moguće, nastaju ogromni problemi, jer većina ne može da plati tuđu negu i pomoć - kažu za "Novosti" u Udruženju za Alchajmerovu bolest.

Kako navode u ovoj organizaciji, u ustanovama za brigu o starima trenutno je smešteno svega desetak hiljada obolelih od demencije. Pola u privatnim, a pola u državnim domovima.

- Državni kapaciteti za prihvatanje i smeštaj dementnih osoba su nedovoljni, tako da su porodice prinuđene da plaćaju privatne domove, a to sebi može da priušti mali broj njih. Primera radi, u okviru socijalne zaštite u Gerontološkom centru Beograd u Domu za smeštaj odraslih i starijih na Bežanijskoj kosi, postoji specijalizovano odeljenje za prijem obolelih od demencije kapaciteta od svega 50 korisnika - kažu u Udruženju.

Foto: pixabay.com

Stariji par

 

Ono što takođe nedostaje to su dnevne usluge u zajednici za obolele od demencije i njihove srodnike ili neformalne negovatelje.

- Servis pomoć u kući godišnje koristi svega oko 15.000 starijih sugrađana i to samo radnim danima po dva ili tri sata, dva, tri ili pet dana nedeljno - navode u Udruženju. - Među tim korisnicima ima i obolelih od demencije, ali u početnim fazama, kada ova bolest poodmakne, teško da osoba može sama da funkcioniše u svom stanu ili kući, već mora da se preseli kod nekog od dece ili obrnuto, a to je onda diskvalifikuje da može da koristi pomoć u kući od strane gerontodomaćica, koju obezbeđuju lokalne samouprave.

U Udruženju za obolele od Alchajmerove bolesti navode da bi bilo neophodno da se omogući da pomoć u kući mogu da koriste i oni koji žive u domaćinstvu sa zdravim članovima porodice, koji brinu o njima, jer je i njima potreban predah:

- To praktično znači da su potrebni dnevni boravci za obolele. Potrebna su nam i savetovališta za neformalne negovatelje i potrebni su nam predah smeštaji za obolele, na nedelju, dve ili na mesec dana, dok negovatelj ode na svoj zdravstveni oporavak, ode na godišnji odmor, ili na službeni put. U Nemačkoj postoje i noćni centri za obolele, ali mi smo još mnogo daleko od toga.