NA DANAŠNJI DAN PREMINUO JE NIKOLA TESLA, NAJVEĆI NAUČNIK SVIH VREMENA! Pročitajte šta je iza sebe ostavio, a kako je živeo i umro! SRAMOTA!


IZVOR: Republika - 07.01.2022 | 09:22


Na današnji dan, pre 79 godina, preminuo je srpski naučnik i pronalazač Nikola Tesla.

Foto: www.profimedia.rs
NA DANAŠNJI DAN PREMINUO JE NIKOLA TESLA, NAJVEĆI NAUČNIK SVIH VREMENA! Pročitajte šta je iza sebe ostavio, a kako je živeo i umro! SRAMOTA!

On je preminuo od srčanog udara, sam u hotelskom apartmanu 3327 na 33. spratu Njujorker hotela u 87. godini. Zvanično je zabeleženo da je umro od srčane tromboze u 22 časa i 30 minuta.

I pored prodaje patenata u oblasti naizmeničnih struja, Tesla je umro siromašan i u dugovima.

- Nikola Tesla je umro. Umro je siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živeli. Ono što je stvorio veliko je i, kako vreme prolazi, postaje još veće - rekao je tadašnji gradonačelnik Njujorka Fjorelo Lagvardija.

Na sahrani je svirao njegov prijatelj, violinista Zlatko Baloković, tada jedan od najvećih virtuoza na svetu u pratnji slovenačkog hora Slovan, i to po Teslinoj želji, prvo Šubertovu kompoziciju "Ave Marija“, a onda srpsku pesmu Tamo daleko.

Kasnije 1943. godine Vrhovni sud SAD vratio je Tesli pravo na patent 645.576, priznajući mu prvenstvo na patent radija.

Teslina porodica i jugoslovenska ambasada su se borili sa američkim zvaničnicima za povratak dokumenata i ličnih stvari, zbog mogućeg značaja nekog od njegovih istraživanja. Konačno, njegov sestrić Sava Kosanović uspeva da dođe do dela njegovih ličnih stvari i to je sada smešteno u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu. Njegov pepeo je prenesen u Beograd jula 1957. godine. Urna je smeštena u Muzeju Nikole Tesle gde i danas stoji.

Najznačajniji Teslini pronalasci su polifazni sistem, obrtno magnetsko polje, asinhroni motor, sinhroni motor i Teslin transformator. Takođe, otkrio je jedan od načina za generisanje visokofrekventne struje, dao je značajan doprinos u prenosu i modulaciji radio-signala, a ostali su zapaženi i njegovi radovi u oblasti rendgenskih zraka.

Njegov sistem naizmeničnih struja je omogućio znatno lakši i efikasniji prenos električne energije na daljinu. Bio je ključni čovek u izgradnji prve hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima.

Ubrzo po Teslinoj smrti FBI je zatražio od Useljeničke službe oduzimanje sve pokojnikove lične stvari i dokumenata, iako je Tesla bio američki državljanin. Kasnije je Ministarstvo odbrane kontaktiralo FBI, a Teslina dokumenta proglašena vrhunskom tajnom. Sva Teslina lična imovina po nalogu Edgara Huvera i predsednikovih savetnika dobila je etiketu "veoma poverljivo“ zbog prirode Teslinih otkrića i patenata.

Jedini je Srbin po kome je nazvana jedna međunarodna jedinica mere, jedinica mere za gustinu magnetnog fluksa ili jačinu magnetnog polja - tesla.

Nikola Tesla je autor više od 700 patenata, registrovanih u 25 zemalja, od čega u oblasti elektrotehnike 112.

Tesla je rođen u Smiljanu, kod Gospića (Hrvatska), 10. jula 1856. godine.