KORONU ĆE MNOGI IMATI ČEŠĆE NEGO OBIČNU PREHLADU! Omikron i po tri puta godišnje!
IZVOR: Dragana PETROVIĆ - 22.01.2022 | 05:30
Omikron soj koronavirusa, sada je već jasno, kod najvećeg broja pacijenata daje blažu kliničku sliku, uz izuzetno veliku moć zaražavanja.
Međutim, ako je suditi po ranijim naučnim istraživanjima, blaža klinička slika znači i manje antitela na virus kad preležimo bolest, pa ćemo omikron, po svemu sudeći, moći da dobijemo i nekoliko puta godišnje.
Mada to ne zvuči nimalo prijatno, kako za Srpski telegraf ocenjuje čuveni virusolog dr Ana Gligić, pojava omikrona je pokazatelj da koronavirus slabi i ide ka sopstvenom uništenju.
- Ukoliko ne dođe do nekih radikalnih mutacija u samom virusu, što nije nemoguće, omikron označava povratak na koronu kakva je bila poznata pre ove pandemije i koja je izazivala manje prehlade i kijavice. To, praktično, znači da će postojati mogućnost da se tokom godine od dva do tri puta zarazimo omikronom, malo odležimo i ubrzo se vratimo svakodnevnim aktivnostima - rekla je dr Gligić.
LOKALNA EPIDEMIJA
Ona podseća da je osamdesetih godina prošlog veka zabeležena lokalizovana epidemija korone kod određenog broja vojnika koji su pokazivali simptome kakvi i jesu bili specifični za koronaviruse pre ove pandemije.
- Ti vojnici su imali simptome nalik današnjem omikronu, kao što su kijavica, sa ili bez manje temperature, odnosno bolest koja se lako i brzo preboli. Ni tada se ne bi znalo da je u pitanju korona da doktorka koja se bavila ovim virusima nije uradila testiranje na koronaviruse. Ukoliko ostanemo na omikronu i blažoj kliničkoj slici koju daje, imamo razloga da se nadamo kraju pandemije. Ipak, ja čekam naučnu potvrdu toga - zaključuje naša sagovornica.
Sad stigla i podvarijanta
Foto: ST/N. MANDIĆ
Na severu Evrope već se brzo širi podvarijanta omikron soja koronavirusa, koja je utvrđena i u Austriji.
Podvarijanta BA.2 zahvatila je Norvešku, Švedsku i Veliku Britaniju, a u Danskoj je potisnula osnovni soj BA.1 i postala dominantna.
Za sada nije mnogo poznato o njenim svojstvima.
Doktorka Marija Gnjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije kaže da je još rano za pouzdan zaključak o tome da li blaži simptomi kod omikrona znače i stvaranje manje antitela.
- Verovatno ćemo za nekoliko sedmica imati preciznije podatke o tome, ali svakako će na već stvoreni imunitet dodatna infekcija omikronom ojačati naš organizam u imunološkom i odbrambenom smislu, čak i kada je u pitanju eventualna pojava novih sojeva - objasnila je ona.
ZASAD UPITNIK
Foto: printscreen/TV Prva
Na pitanje koliko će nas dugo antitela stvorena infekcijom omikrona štititi, kojom brzinom će nestajati, dr Gnjatović navodi da je dosadašnje iskustvo pokazalo da blaža klinička slika izaziva stvaranje manje antitela i obrnuto.
- Ali, opet ponavljam, jako je mali broj ljudi koji do sada ili nije vakcinisan ili nije preležao KOVID, te je, u tom smislu, teško pratiti - precizirala je Gnjatovićeva.
U Zagrebu umro dečak (11)
U zagrebačkoj Infektivnoj klinici "Dr Fran Mihaljević" juče je umro 11-godišnji dečak od posledica koronavirusa.
Informaciju o smrti dečaka potvrdio je prof. dr Goran Tešović, načelnik Zavoda za infektivne bolesti dece, i dodao da dečak, prema svim dosad dostupnim informacijama, nije imao pređašnje bolesti.
- Reč je o kratkotrajno bolesnom dečaku koji je imao uobičajenu kliničku sliku KOVID-19 kod dece u toj dobi. Radi se o temperaturi, glavobolji, gušobolji i malaksalosti, sve je te simptome imao dečak - kazao je Tešović i naveo da je smrt nastupila naglo.