U SRBIJI DOSTUPAN NOVI LEK PROTIV KORONE: Terapija traje pet dana, a evo koliko se uzima i kome je namenjen
IZVOR: Republika - 14.02.2022 | 08:42
Od danas u Srbiji je za lečenje od infekcije virusom korona dostupan i "Fajzerov" lek - "pakslovid".
Prema rečima Jelene Mitrašinović iz Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS), radna grupa Ministarstva zdravlja, na čijem je čelu prof. dr Goran Stevanović, odlučila je da se prve količine ovog medikamenta distribuiraju u bolnice gde će se odlučivati o daljoj primeni, prenose Novosti.
- Antivirusni lek "pakslovid" sastoji se iz dve komponente, a Srbija je među prvima potpisala ugovor o nabavci leka i među prvima ga je dobila - rekla je Mitrašinovićeva. - "Pakslovid" je kombinacija dve aktivne supstance koje se nalaze u odvojenim tabletama. Prva je nirmatrelvir, koji blokira dejstvo enzima koji je potreban za umnožavanje virusa, a druga je ritonavir, zadužen da usporava razgradnju prve aktivne supstance što omogućava da duže ostane u organizmu.
Kao i drugi antivirusni lekovi protiv kovida 19 i terapiju "pakslovidom" najbolje je započeti što pre od pojave prvih simptoma virusa korona i to u roku od pet dana.
- I ovaj novi lek je u obliku tableta - objašnjava Mitrašinovićeva. - Uzimaju se dve tablete prve komponente, plus jedna druge, to znači po tri tablete na 12 sati, a terapija traje pet dana i sprovodi se u kućnim uslovima.
Foto: pixabay.com
Ispitivanja ovog leka pokazala su da će smanjiti potrebu za hospitalizacijom, što će značiti rasterećenje celog zdravstvenog sistema. Naime, kliničke studije su pokazale da je lek efikasan 89 odsto u smanjenju stope hospitalizacije i smrtnog ishoda.
- Bezbednosni profil "pakslovida" je zadovoljavajući, što potvrđuju neželjene reakcije u kliničkim studijama, koje su blage - rekla je Mitrašinović. - To su najčešće poremećaj ukusa, dijareja, glavobolja i povraćanje. Ali, kada se govori o bezbednosti leka u realnom životu, van uslova iz kliničkih studija, važno je da se obrati pažnja na mogućnost interakcije ovog leka sa brojnim drugim lekovima koji su deo hronične terapije mnogih bolesnika.
U ALIMS objašnjavaju da komponenta leka - ritonavir, zbog načina metabolisanja u organizmu ima značajan potencijal da stupa u interakcije sa mnogobrojnim lekovima što bi moglo da dovede do neželjenih efekata ili pak da umanji dejstvo "pakslovida".
- Iz tog razloga donesena je odluka da se "pakslovid" propisuje na tercijarnom nivou i naveden je spisak lekova koji ne smeju da se koriste u isto vreme sa ovim medikamentom - istakla je Mitrašinovićeva. - Takođe, pacijentima neće biti omogućen pristup leku bez konsultacije sa lekarom.
Foto: Tanjug
"Pakslovid" je namenjen za odrasle kovid pacijente, iznad 18 godina, koji imaju blage do umerene forme bolesti bez kiseonične terapije, koji imaju neku pridruženu bolest - dijabetes, gojazni pacijenti, pacijenti sa hroničnim bolestima kardiovaskularnog sistema, bubrega, jetre, aktivni maligniteti. Nije namenjen mladima, trudnicama, dojiljama, a kontraindikovan je sa teškim oštećenjima jetre i bubrega.
U sprovednim kliničkim studijama lek je bio ispitan na pacijentima zaraženim delta sojem virusa korona.
- Poznajući mehanizam dejstva "pakslovida" koji ne zavisi od spajk proteina, realno je očekivati uverljivu efikasnost i protiv omikron soja i drugih sojeva - zaključila je Mitrašinovićeva.
Da je je novi lek neophodan svedoče i podaci o broju novozaraženih. U prethodna 24 sata u Srbiji je na koronu testirano 16.284 građana od kojih je 6.036 bilo pozitivno. Ohrabruje što je brojka novozaraženih manja od pet cifara, ali je smrtnost i dalje visoka. Preminuo je 61 pacijenat, a na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi se 189 obolelih.
Dan ranije testirano je 22.349 građana od kojih je 8.187 bilo novozaraženih. Preminulo je 67 pacijenata, a na respiratorima je bio 191 oboleli.
Dugačak spisak
Za lečenje infekcije virusom korona kod nas su dostupni i drugu antivirusni lekovi.
To su "remdesivir" i "deksametazon", koji se daju u bolničkim uslovima i "favipiravir", "bamlanivimab" i "molnupiravir", koji su namenjeni za lečenje kod kuće.
BONUS VIDEO: