Evropski osiguravači u Beogradu: UOS organizuje Skupštinu Saveta biroa Zelene karte
IZVOR: Republika - 22.04.2022 | 08:00
Svi građani Srbije koji i ove godine kolima krenu za Grčku, moraće da obezbede zeleni karton za vozilo da bi prošli kroz Republiku Severnu Makedoniju. To je jedina država regiona u koju ne možete da uđete bez međunarodne potvrde da vam je vozilo uredno osigurano.
- Severna Makedonija nije članica Multilateralnog sporazuma i nemoguće je reći kada će se situaciji promeniti. To ne zavisi od nas, odn. od Srbije ili od Udruženja osiguravača Srbije, već od toga da li će I kada ta država ispuniti postavljene uslove i postati članica Multilateralnog sporazuma - kaže generalni sekretar UOS Duško Jovanović.
On podseća da je Srbija od 2012. godine član tzv Multilateralnog sporazuma po kojem su vozači iz Srbije izjednačeni u pravima i obavezama sa vozačima iz EU. To znači da sz registarska oznaka i registraciona nalepnica dovoljne za ulazak u države EU i u još 6 država.
- UOS je morao da ispuni određene uslove da bi našim vozačima to omogućio. To su međunarodno propisani uslovi i kada u Savetu Biroa zelene karte kažu da je Makedonija ispunila te uslove i da je primljena u Multilateralni sporazum, tog trenutka biće ukinut taj dokument. Na žalost, to nije bilateralno pitanje - kaže Jovanović.
Uskoro će sezona putovanja u inostranstvo. Šta savetujete vozačima koji budu učesnici saobraćajne nezgode?
Osnovni savet je da se policija zove ako ima povređenih ili je pričinjena velika materijalna šteta. Tada treba tražiti i potvrdu o oštećenju vozila koja može da zatreba prilikom izlaska iz te države. Zapisnik o šteti na vozilu treba uraditi u državi u kojoj je došlo do sudara, u ovlašćenoj agenciji ili osiguravajućem društvu, a Zahtev za naknadu štete podnosi se osiguravaču vozila koje je izazvalo sudar, direktno u posećenoj državi ili iz Srbije.
Ako je nezgodu u jednoj zemlji prouzrokovalo vozilo iz treće države, zahtev se može podneti i Birou zelene karte države nastanka nezgode. Kontakti svih Biroa, članica Sistema zelene karte, mogu se naći na www.cobx.org
Foto: Promo/UOS
Udruženje osiguravača Srbije organizovaće početkom juna Generalnu Skupštinu Saveta biroa Sistema zelena karte. Biće to najveći međunarodni događaj iz oblasti osiguranja u Evropi, kojem će prisustvovati više od 150 delegata iz 47 država.
Sistem zelene karte predstavlja jednu od najvećih međunarodnih organizacija. Okuplja 47 država Evrope i pojasa oko Sredozemnog mora i bez tog sistema bio bi nezamisliv međunarodni saobraćaj motornim vozilima. Pored predstavnika Biroa zelene karte iz 47 država, Konferenciji će prisustvovati i predstavnici Garantnih fondova, Biroa za naknadu štete i Informacionih centara tih država odnosno sistema Motornih direktiva EU. To skup čini najvećim međunarodnim događajem na tom nivou u Evropi, ne samo u osiguranju, kaže Jovanović.
Šta za Srbiju znači to što organizuje jedan takav događaj?
- Ta odluka doneta je jednoglasno, uz konstataciju čelnika Sistema zelene karte da je rad Udruženja najbolji primer uspostavljanja i održavanja uspešne saradnje sa partnerima iz različitih država. Time je Udruženju odato priznanje za dosadašnji rad. Inače, tržište Srbije je u samom vrhu po parametrima koji karakterišu poslovanje članica ovog Sistema. Ne treba zaboraviti ni činjenicu da je Srbija, uz Švajcarsku i BiH, jedina država van evropskog ekonomskog prostora koja je članica tzv. Multilateralnog sistema.
- UOS je postao i član Nadzornog odbora Sistema, a predstavnik Udruženja je predsednika Odbora za prijem novih članova Sistema. Time smo, kaže Jovanović, dobili priznanje za uspešan rad u organima Sistema i za ispunjavanje obaveza po međunarodnim sporazumima, pre svega u korist građana Srbije koji vozilima putuju preko granica. S obzirom na to da je srpsko tržište jedno od manjih u Sistemu, sa svega 2,5 miliona vozila, učešće Udruženja u najvišim organima Sistema je izuzetan uspeh i priznanje najvišeg nivoa - ističe Duško Jovanović.
Naknada štete
Uz zahtev za štetu u inostranstvu, treba predati što više dokumentacije koja prati nezgodu: policijski ili Evropski izveštaj o nezgodi, Zapisnik o šteti na vozilu, račune o popravci ili šlepanju, medicinsku dokumentaciju, kopije dokumenata štetnika...