ZARAZNIJI OD KORONE: Sve o virusu RSV koji je opasan za novorođenčad
IZVOR: Kristina ILIĆ - 02.11.2022 | 13:45
Jutros je direktor KC Niš potvrdio da je zaustavljen prijem za intenzivnu negu za novorođenčad usled pojave RSV virusa, koji može biti opasan za tek rođenu decu i odojčad.
Dr Zoran Perišić, direktor KC Niš objasnio je da nema epidemije RSV (respiratorni sincicijalni virus), ali da se delovalo preventivno, budući da ovaj virus "buja" tokom oktobra i novembra, te da je bilo potrebno na vreme zaustaviti širenje.
U ovom trenutku je troje dece pozitivno, naveo je Perišić i dodao da su svi u dobrom stanju:
- Svi su oni dobro, dobro reaguju na terapiju i niko nije u sutiaciji da se bori za život.
RSV virus (Respiratorni sincicijski virus) je zarazan virus koji izaziva infekcije respiratornog trakta, a ono što je neverovatno je da se kod dece može širiti tolikom brzinom da dolaskom jednog obolelog deteta u vrtić može da se inficira 90 odsto dece.
- Ovaj virus najčešći je uzročnik akutnih respiratornih bolesti kod dece u najranijem uzrastu i dovodi do bronhijalitisa, infekcije donjih respiratornih puteva. Čovek je domaćin virusa i najčešće se prenosi kapljičnim putem (kijanjem i kašaljanjem) kao i direktnim kontaktom sa inficiranom osobom - navodi doktorka Snežana Mladenović za Republiku.
Kako objašnjava dr Mladenović, ovaj virus može da preživi u spoljašnjoj sredini i do sedam sati.
TEŽA KLINIČKA SLIKA
- Mesto ulaska virusa je sluznica nosa i usta. Inkubacija traje od tri do osam dana. Deca putem ove pljuvačke mogu da izlučuju virus i do tri nedelje. Od jednog obolelog deteta dolaskom u vrtić može da se inficira 90 odsto dece - objašnjava sagovornica Republike.
Foto: Shutterstock
Kako dalje navodi, ovaj virus u većini slučajeva izaziva blage simptome:
- To su obični simptomi respiratorne infekcije, kao svaka virusna infekcija. S tim što kod male dece, do druge godine može da se razvije malo težu kliničku sliku, u smislu da kašlju, otežano dišu, ili da imaju visoku temperaturu i slab apetit. I onda zbog takvih stvari završavaju u bolnici. Najčešće se teža klinička slika javlja kod one dece koja već imaju neke pridužene anomalije, neke plućne ili srčane bolesti. I najčešće su ugrožena prevremeno rođena deca, jer njihova pluća nisu još razvijena. Upala pluća i upala uha su takođe neki od simptoma.
PREVENCIJA
Budući da se virus satima zadržava u spoljašnjoj sredini, a da su deca najranjivija u pogledu toga, budući da prljave ruke neretko stavljaju u usta, dodiruju prljavu površinu, neophodna je temeljna higijena u prevenciji.
Foto: Tanjug/BEOINFO
- Redovna, temeljna higijena, pranje radnih površina, redovno brisanje igračaka u vrtićima je jedna od prevencija. Takođe, kod preveremeno rođene dece koje imaju slabiji imunite preporučuje se vakcinacija, koja je zapravo i obavezna i to pred sezonske pojave respiratornih infekcija - objašnjava doktorka Mladenović za Republiku.