Sedam lekara prijavljeno za nesavesno lečenje! U Tužilaštvu ističu da u čitav proces ne može da se uđe bez JEDNOG PAPIRA, a dosta ljudi ga nema!
IZVOR: Adelarda POPOVIĆ - 10.03.2023 | 22:49
U Prvom OJT i ističu da je za postupanja tužilaštva za ovo krivično delo, kada je kao posledica nesavesnog pružanja lekarske pomoći nastupila smrt pacijenta, najbitnije imati obdukcioni nalaz.
Za nesavesno pružanje lekarske pomoći pred Prvim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu u prošloj godini pokrenut je postupak protiv sedam lekara, saznaje Republika.
U istom tužilaštvu u 2021. takodje je za ovo krivično delo odgovarao isti broj lekara, dok je prethodne dve godine protiv lekara podneto 25, odnosno 26 prijava.
- Ove brojke su dobar znak - kažu u Prvom OJT i ističu da je za postupanja tužilaštva za ovo krivično delo, kada je kao posledica nesavesnog pružanja lekarske pomoći nastupila smrt pacijenta, najbitnije imati obdukcioni nalaz.
Navode da se mora ispoštovati kompletna procedura u kojoj porodica preminulog pacijenta, koja sumnja da je smrt nastupila greškom lekara, mora imati inicijativu, a da je najbitnije pravovremeno reagovati.
- Kreće se od obdukcionog nalaza i to je najbitnije za pokretanje postupka. Problem nastaje kada se porodica preminulog ne saglasi da se obdukcijom, a onda nakon nekog vremena izrazi sumnju da je smrt posledica nesavesnog pružanja lekarske pomoći u kojoj situaciji ima prostora za obavljanje eventualne eshumacije leša uz njihovu saglasnost, ali pod uslovom da je to objektivno moguće i da bi ti rezultati bili korisni - ističu u Tužilaštvu i dodaju:
- Redovna procedura postupanja u ovoj vrsti predmetima je, da ukoliko postoje osnovi sumnje da je izvršeno krivično delo, sledi saslušanja prijavljenih lekara i ispitivanja svedoka, nakon čega sledi sudsko medicinsko veštačenje. U Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu, a verovatno i u svim ostalim tužilaštvima, praksa je da to radi Sudsko – medicinski odbor Medicinskog fakulteta i to grada u kome se nije lečio preminuli pacijent, na primer ako se lečio u Beogradu, onda bi to veštačenje poverili Sudsko – medicinskom odboru iz Novog Sada, Niša ili Kragujevca, a iz razloga potpune objektivnosti i da bi se izbegla sumnja u lekarsku solidarnost i pristrasnost, zato se angažuju komisije iz drugih gradova.
Foto: Ministarstvo zdravlja
- Medicinski odbor prilikom veštačenja u spisima ima obdukcioni nalaz uz istoriju bolesti pacijenta od prijema do kraja lečenja (medicinski karton pacijenta), date odbrane lekara, kao i izjave svedoka.
- Nakon davanja nalaza i mišljenja komisije sudskih veštaka, svaka strana u postupku ima pravo na primedbe, a nakon toga tužilaštvo donosi odluku da li će podići optužni akt ili obustaviti postupak. Obdukcioni zapisnik odnosno medicinska dokumentacija ustanove u kojoj se preminuli pacijent lečio su osnov za veštačenje i dalje postupanje tužilaštva, a nakon optuženja i utvrđivanja krivice omogućavaju sudu da u svakom konkretnom slučaju u zavisnosti od utvrđene „nesavesnosti u lečenju pacijenta“ odmeri kaznu koja bi bila satisfakcija samim oštećenima, i kojom kaznom se ostavaruje kako specijalna prevencija prema orkivljenom u postupku, tako i generalna prevencija u odnosu na sva lica koja pružaju lekarsku pomoć - naveli su iz Tužilaštva u Katanićevoj ulici.
Iako porodice preminulih pacijenata usled duševnog bola, uglavnom, tvrde da su oni ubijeni od strane lekara usled neadekvatnog lečenja, zakon je izričit da se radi o nehatu.
- U svakom slučaju, što se tiče krivičnog dela "nesavesno pružanje lekarske pomoći" gde je kod pacijenta nastupila smrt kao posledica nesavesnog lečenja, radi se o nehatu kao obliku krivice u odnosu na nastupelu posledicu – smrt pacijenta. U suprotnom, kada bi bila namera ili umišljaj lekara radilo se o krivičnom delu ubistvo i postupalo bi neposredno Više tužilaštvo - objasnila je Vanja Ćulibrk, PR Prvog osnovnog javnog tužilaštva.
Bonus video: