SVI SAVETI NA JEDNOM MESTU! EVO KAKO POSTUPATI TOKOM OLUJE: Sprečite štetu i osigurajte se ako do štete dođe
IZVOR: Republika - 21.07.2023 | 14:30
Na našim prostorima letnja oluja je česta pojava, posebno kada se vazduh ubrzano i kontinuirano zagreva
Letnje vreme ne znači samo sunce i visoke temperature, to je takođe i vreme češćih oluja. One mogu da vas iznenade u vašem domu, na putu ili na odmoru. Kako pravilno postupiti da bi se ublažili efekti oluje i šta ako oluja prouzrokuje štetu?
Na našim prostorima letnja oluja je česta pojava, posebno kada se vazduh ubrzano i kontinuirano zagreva. Nastanak oluje možete da prepoznate po sumornoj atmosferi, kumulusnim oblacima, grmljavinom koja se javlja u daljini, sve većom snagom vetra i naglim padom temperature.
Oluja je prirodna pojava koju ne možemo da izbegnemo niti zanemarimo. Međutim, ako sledite neke korisne savete, značajno možete da smanjite štetu.
Pripremite se za oluju
1. Vodite računa o svojoj sigurnosti
Pri planiranju različitih aktivnosti pažljivo pratite vremensku prognozu i vremenske prilike.
2. Zaštitite Vaše vozilo u slučaju upozorenja o oluji
Ne parkirajte vozilo pored stambenih objekata, na izloženim i nezaštićenim prostorima ili ispod drveća. Parkirajte vozilo tako da prednjim delom vozila budete okrenuti prema vetru. Najbolje je parkirati vozilo u garaži ili drugom zatvorenom prostoru.
Zaštitite vozilo od mogućeg grada posebnim štitnikom (ceradom). Prvo prekrijte krovni prozor, vetrobransko staklo i zadnje staklo, retrovizore i prednja svetla, a zatim vodite računa o krovu Vašeg vozila, vratima i vratima gepeka.
Foto: TANJUG/ FOTO SRNA/ MARIJA BOGDANOVIĆ
3. Vodite računa o Vašem domu i okruženju
Održavajte okolinu Vaše stambene jedinice: obrezujte drveće, skupite sav alat i igračke, uklonite sve lagane i lako lomljive predmete. Očistite oluke kako biste osigurali nesmetano kretanje kišnice.
Ako živite u području izloženom klizištima, budite svesni mogućih opasnosti koje ona prouzrokuju. Proverite da li će krov Vašeg doma izdržati jake vetrove i grad. Naučite kako pravilno da održavate krov Vašeg doma.
Obezbedite zaštitnu foliju koja će odmah zaštititi prostorije od provale kišnice i grada ako je krov oštećen tokom oluje.
Zaštitite voćnjake, vinograde ili bašte mrežama, pokrivačima ili drugom privremenom zaštitnom opremom.
Za vreme obilnih pljuskova, mogu se javiti i bujice koje uzrokuju direktnu štetu. Ako živite u ugroženom području, obezbedite dodatnu zaštitu.
Zapamtite dva jednostavna pravila: ako prođe 30 sekundi između munje i grmljavine, oluja je i dalje na uslovno sigurnoj udaljenosti od 10 kilometara od vas, a gromovi će vas sustići za 30 minuta od poslednjeg udara grmljavine.
Kad oluja besni
1. Sigurno pod krovom
Najsigurnije mesto tokom oluje nalazi se u većoj zgradi zatvorenoj sa svih strana, opremljenoj gromobranom. Držite se dalje od spoljnih zidova i prozora. Zatvorite sve prozore i vrata (uključujući roletne ili žaluzine).
Izbegavajte manje nezaštićene objekte kao što su šumske kolibe, šupe ili otvorene garaže. Ako ih ne možete izbeći, bićete najsigurniji u središtu takvog objekta skupljeni u čučećem položaju.
Ne koristite fiksne ili druge električne uređaje za vreme oluje. Mobilni telefoni su sigurniji za upotrebu, ali samo ako nisu povezani na električni izvor. Ne koristite ih napolju. Isključite sve električne uređaje ili koristite zaštitu od napona.
Ako ne možete da isključite uređaje iz strujnog kola, ugasite ih i ne koristite. Vodite računa da se Vaši kućni ljubimci takođe nalaze u zatvorenim prostorima tokom oluje.
Foto: ST/Adelarda Popović
2. Ukoliko se zateknete na otvorenom
Izbegavajte otvorene površine, vode, jezera, reke, visoke zgrade, drveće i bilo koje predmete koji su delimično ili u potpunosti metalni, poput ograde ili žice. Udaljenost između vas i drugih ljudi trebalo bi da bude najmanje 4,5 metra kako bi se sprečilo da munje lančano pogađaju ljude.
Zaštitite uši da smanjite mogućnost oštećenja sluha od bučnih grmljavina.
U šumi u kojoj je drveće manje-više jednake visine, manja je opasnost. Samo vodite računa i odmaknite se od viših stabala i od ivice šume.
Narodna mudrost da munja ne može da pogodi lipu i bukvu nije istinita.
Ne koristite kišobran tokom oluje jer privlači munje. Ako vas oluja iznenadi u vodi (npr. dok plivate), izađite iz vode što pre i potražite sklonište. Sklonite se što pre sa obale. Obratite pažnju na predmete koje vetar nosi kroz vazduh.
3. Obratite pažnju na put
Vožnju prilagodite uslovima na putu. Budite sabrani, čvrsto držite volan, obema rukama. Obratite pažnju na moguće veće količine vode i nečistoće na putu i imajte na umu mogućnost klizišta ili stene koja može da se odroni ili ošteti put.
Pročitajte savete kako da se zaštitite prilikom nevremena.
Ako vas iznenadi grad, ne zaustavljajte vozilo ispod nadvožnjaka, mostova i tunela. Ako ste na autoputu, vozite do najbliže stanice za odmor ili parkirališta. Ne otvarajte vrata ili prozore, ostanite u vozilu i pričekajte da se grad zaustavi i sigurniji ste od udara groma.
U slučaju naglog naleta vetra, upravljajte vozilom pomerajući volan u suprotnom smeru od vetra.
Za vozila koja vetar može da prevrne, kao što su kamioni, autobusi i prikolice, održavajte odgovarajuću bezbednosnu udaljenost. Strogo se pridržavajte zabrana vožnje za određena vozila.
Foto: RINA