VAPAJ ZA POMOĆ UNESREĆENE PORODICE: Izgorela nam je kuća, smucamo se gde stignemo!


IZVOR: Katarina BLAGOVIĆ - 28.09.2023 | 12:18


Obraćali smo se za pomoć opštini i gradu, ali smo dobili sredstva samo od Centra za socijalni rad i to tek 64.000 dinara, šta da radimo s tim, pita Tamara Miladinović

Foto: ST/Vladimir Lukić
VAPAJ ZA POMOĆ UNESREĆENE PORODICE: Izgorela nam je kuća, smucamo se gde stignemo!

- Dva dana je varničilo na banderi blizu naših kuća. Jedan od komšija je obavestio o tome radnika obližnje fabrike, ali je on odmahnuo rukom i rekao: "ciganska posla". I šta se desilo? U noći 16. maja ove godine vatra je progutala 1000 kvadrata radnji, lokala, radionica, kuća, uključujući i našu. Jedva smo izvukli živu glavu! Vatra je progutala krov, plafon, deo prostorija - ovako počinje svoju ispovest za Srpski telegraf Tamara Miladinović (29), mlada majka, koja je sa svojim sinom Urošem (7), majkom Snežanom i bratom Slobodanom, živela u kući koju je uništio požar. 

Foto: ST/Vladimir Lukić

Porodica Miladinović je ostala bez doma za manje od pola sata

Kuća se nalazi ispod Pančevačkog mosta, a ispostaviće se da je kabal sa bandere, koji je prethodno varničio, pao i zapalio sve što mu se našlo na putu - stolarsku radionicu, limarsku radnju, napuštenu radionicu, kafić, a potom se vatra proširila i na obližnje kuće. 

Vatra je prvo zahvatila kuću Miladinovićevih komšija, pa su oni alarmirali sve ostale iz dvorišta. 

- Buktinja je sve progutala za 20 minuta. Došli su vatrogasci, gasili požar sa mosta. Kad smo videli štetu... Krov je izgoreo, rupe, vidi se nebo, nema plafona, zahvaćene su prostorije... - kaže Miladinović. 

Foto: ST/Vladimir Lukić

Za sredjivanje krova i građu potrebno im je 300.000 dinara

Kako nemaju sredstava da sami saniraju štetu, i Tamara i njen brat Slobodan rade neprijavljeni, obraćali su se za pomoć gradu, opštini Palilula i Centru za socijalni rad Palilula. 

Foto: ST/Vladimir Lukić

Porodica Miladinović nema sredstava da sama osposobi kuću da bude uslovna za život

- Prvo smo se obratili gradonačelniku, pisali molbe i on je sve dostavio u 27.marta i opštini Palilula. Bili smo u opštini, kod Muhameda, čoveka koji je zadužen za romska pitanja i izneli naš problem. Rekli smo mu da nam je bio majstor, da sve može da nas košta 300.000 dinara, i materijal i ruke, i da nam je potrebna pomoć opštine da saniramo štetu. Izneli smo i predlog da bi nam značila i pomoć u građi, da opština plati materijal koji je naveo majstor - kaže Tamara Miladinović. 

Međutim, dodaje, pomoć nisu dobili. 

Foto: ST/Vladimir Lukić

Najveća šteta je načinjena na krovu kuću

- U opštini su nam rekli da oni nemaju taj novac, ali da mogu da nam priušte građu, odnela sam papir Muhamedu iz opštine, da bi mi on na kraju rekao da može samo grede da nam nabavi. A šta da radimo mi za ostalo? Svađao se sa mnom, a mi samo tražimo pomoć jer nemamo gde da živimo. Sredstva smo dobili samo od Centra za socijalni rad i to 64.000 dinara. Ali kako da sredimo kuću sa tim novcem - pita očajno Miladinovićka. 

Privremeno su bili smešteni u jednom objektu preko puta njihove stare kuće, koji je korišćen ranije kao kafić, ali kako je bilo potpuno neuslovno, naročito za dete, iznajmili su mali stan. 

Foto: ST/Vladimir Lukić

Pored kuće Miladinovića, izgorele su i hale, limarska radionica, stolarska radionica...

- Dva meseca smo plaćali stan da sklonimo dete sa ulice, ali ne možemo više da plaćamo, nemamo. Sad smo koje moje drugarice Cece u Mirijevu, svo četvoro- ubacuje se Snežana Miladinović i dodaje: 

- Do kad ćemo ovako, ne znamo. Ide zima, teško je, dete treba da ide u školu, a mi sve mislimo sad ćemo da uđemo u našu kuću i da se vratimo našem životu.  

Foto: ST/Vladimir Lukić

Od stolarske radionice nije ostalo ništa.

Opština Palilula: Nemamo pravni osnov

- Opština nema pravni osnov niti opredeljena sredstva za navedeni problem. Institucija nadležna u ovom slučaju je isključivo Centar za socijalni rad - poručili su iz opštine Palilula. 

Sekretarijat: Nabavka materijala nije u nadležnosti Centra

Iz Sekretarijata za socijalnu zaštitu grada odgovorili su da nabavka i plaćanje građevinskog materijala nije u delokrugu rada GCSR: 

- Prema Zakonu o socijalnoj zaštiti i Odluci o pravima i uslugama socijalne zaštite Grada Beograda, Gradski centar za socijalni rad u Beogradu pruža različite vidove materijalne podrške radi obezbeđenja egzistencijalnog minimuma i podrške socijalnoj uključenosti pojedinaca i porodica. To znači da građanima Beograda stoje na raspolaganju usluge iz oblasti socijalne i porodično-pravne zaštite ukoliko ispunjavaju zakonom propisane uslove za njihovo ostvarivanje. Uloga i obaveza centra za socijalni rad je da lica, koja se obrate za pomoć ili za koja ima saznanja da se nalaze u stanju socijalne potrebe upozna sa svim oblicima zaštite i uslugama koje pruža Gradski centar za socijalni rad u Beogradu i uslovima za njihovo ostvarivanje. Nabavka i plaćanje građevinskog materijala nije u delokrugu rada GCSR.

Gradski sekretarijat za imovinske i pravne poslove: Pratite naše oglase

Tamara Miladinović se obraćala i Gradskoj upravi, a iz ovog tela, odnosno Sekretarijata za imovinske i pravne poslove odgovorili su joj da oni, u skladu sa zakonom i propisima, radi ostvarivanja stambene podrške raspisuju javni poziv koji se objavljuje u javnim glasilima, a putem kog se zainteresovana lica pozivaju da u propisanom roku podnesu odgovarajući zahtev i dokaze koji su od značaja za utvrđivanje liste reda prvenstva za ostvarivanje stambene podrške. 

- Obaveštavamo vas da se o vašem zahtevu za rešavanje stambene potrebe može odlučivati ukoliko podnesete prijavu za javni poziv za dodelu stambene podrške, o čijem će raspisivanju zainteresovana lica biti obaveštena preko sredstava informisanja - stoji u odgovoru. 

Miladinovićeva je i lično otišla u Sekretarijat i dobila i usmen odgovor - da prati javne pozive svakog meseca!