TAMIŠ- DRAGULJ OPOVA: Stanište strogo zaštićenih vrsta!
IZVOR: Republika - 26.11.2023 | 09:01
Reka Tamiš protiče kroz opštinu Opovo u dužini od 30 kilometara
Priobalje reke Tamiš - netaknuta priroda, živopisni predeo, lepe plaže, nije samo fantastično mesto za odmor već i stanište zaštićenih i strogo zaštićenih vrsta u našoj zemlji.
Foto: Republika
Tamiš izvire u južnim Karpatima u istočnoj Rumuniji, 118 kilometara toka je u Srbiji, od čeka oko 30 kilometara reke protiče kroz opštinu Opovo.
Celo područje oko Tamiša proglašeno je "ekološki značajnim područjem", a sama reka je klasifikovana kao međunarodni ekološki koridor.
Foto: Republika
Redovno plavljenje je ono što pravi raznovrsnu strukturu staništa. U parku prirode "Potamišje" registrovano je 606 taksona viših biljaka, 49 vrsta beskičmenjaka nacionalnog i međunarodnog značaja, 42 vrste riba, 11 vrsta vodozemaca, devet vrsta gmizavaca, 258 vrsta ptica i 58 vrsta sisara.
Na Tamišu i to na više lokacija može se videti i cvetanje Tiskog cveta, prirodnog fenomena i strogo zaštićene jednodnevke koja traži glinovitu podlogu u koritu reke za razvoj svojih larvi.
Plovne zone Tamiša su prirodno mrestilište za mnoge vrste riba, a simbol ove reke je vidra.
Vidra je jedna od strogo zaštićenih vrsta i brojna je populacija zahvaljujući dobrom kvalitetu vode, ali raznovrsnosti riba u Tamišu. Često se može videti i dabar.
Sa druge strane, u šumama u priobalju mogu se videti retke crne rode i najveći evropski orao- belorepan. Crna roda se gnezdi u šumskim vodoplavnim staništima, a koridor doline Tamiša koristi za migraciju i neretko sleće u staništa na teritoriji Opova.
Najveći evropski orao- belorepan se gnezdi u poplavnim šumama duž većih nizijskih reka, ima raspon krila od 1,9 do 2,4 metra i dužinu tela od 76 do 92 centimetra.
*Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva