KAŽU DA JE PALJENJE BADNJAKA JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH SRPSKIH OBIČAJA: Evo kako naši sugrađani komentarišu ovu tradiciju ispred Hrama Svetog Save (VIDEO)


IZVOR: Tamara JANIĆ - 06.01.2024 | 18:06


Za Republiku su govorili građani Srbije o Badnjem danu i Božiću.

Foto: B. Jovanovic, Republika
KAŽU DA JE PALJENJE BADNJAKA JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH SRPSKIH OBIČAJA: Evo kako naši sugrađani komentarišu ovu tradiciju ispred Hrama Svetog Save (VIDEO)

Pravoslavni vernici u Srbiji danas obeležavaju Badnji dan tradicionalnim paljenjem badnjaka, koje je i ove godine organizovano ispred Hrama Svetog Save u Beogradu.

Ispred Hrama Svetog Save pravoslavni hrišćani obeležavaju Badnji dan, praznik uoči Božića, a tradicionalnom paljenju badnjaka prisustvovao je veliki broj vernika, među kojima je dosta roditelja sa decom, starijih osoba, kao i pripadnika Vojske Srbije. Službu kojom su badnjaci osveštani uveličalo je pevanje crkvenih pesama, koje slave rođenje Isusa Hrista, u izvođenju crkvenog hora.

Badnjak prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) nosi višestruku simboliku.

- Ovo mlado drvo, obično hrastovo, simboliše Hrista i njegov ulazak u svet. Loženje badnjaka predstavlja toplinu Hristove ljubavi. Zatim, badnjak je podsećanje na drvo koje su pastiri doneli u pećinu i koje je pravedni Josif založio kako bi se tek rođeni Bogomladenac zagrejao u hladnoj pećini - piše na sajtu SPC.

Navodi se da postoji još jedno tumačenje koje kaže da je badnjak „nagoveštaj Hristovog stradanja i Njegovog Krsta.

Tačno u ponoć u Hramu Svetog Save služiće se božićna liturgija.

- Ovo nam je prvi put i u principu dopada nam se što ima mnogo stvari za decu jer imamo troje dece pa smo došli da vidimo te neke ovce, jasle i nešto što se vezuje za srpsku tradiciju - rekao nam je Uroš Pavlović

- Dolazim svake godine sa decom i sve je lepše i lepše. Dečica se apsolutno raduju -  rekla nam je Branka Jovanović

- Želim svim vašim gledaocima srećan Božić i Badnji dan. Ja sam sa decom svake godine ovde, i ako ne živimo u Beogradu više dovodim decu i mislim da je to jedan lep događaj i ako nažalost nema toliko posetilaca. Šta više mislim da ih je svake godine sve manje, ali svakako je lepo i volimo da palimo badnjak. Dečica vole ovo. Ranije su se, ovde gde je česma, deca valjala po slami, to su isto prestali da praktikuju, ali svakako je lepo, ima puno dece i zanimljivo je - govorila je Ivana Stefanović za Republiku.

- Jesam, ja dolazim od 2008. od kad živim ovde u Srbiji. To je nešto blisko nama, ja sam iz Rusije, ali nešto baš vaše autentično, mnogo zanimljivo i lepo izgleda, to je tradicija koju vi čuvate i mi moramo da čuvamo i to je živi izvor neke lepe energije koja nas napuni za celu godinu. Hvala vama za ovaj praznik, za celo naše pravoslavlje i sve najbolje - ispričao je Kiril Bošnjev.

- Zapravo, prvi put smo večeras baš ispred hrama obično slavimo Božić u mestu odakle ja potičem, u nekoj porodičnoj i prisnoj atmosferi, ali sad smo ovde zato što imamo kumicu iz Njujorka pa smo nju doveli ovde da pokažemo kako se u glavnom gradu slavi. Ona je oduševljena, upravo me pitala šta znači ovo paljenje badnjaka, tačnije značenje tog običaja -rekla nam je Danica Marković.

- Pre svega svim pravoslavnim vernicima želimo srećno Badnje veče, Božić sutra i sve dane po Božiću u zdravlju i veselju da provedu. To je naš stari srpski običaj, pravoslavni, hrišćanski da se na Badnje veče okupi porodica oko badnjaka da se badnjak nalaže i da onda porodično u kući provedemo veče za doček Božića ujutru. Naravno postimo čitav Božićni post. Konkretno ja kao glava kuće noćas ću biti na službi u ponoć, pričestiti se i pomoliti Bogu i svim vernicima želim srećne Božićne praznike - rekao nam je Svetozar Pamučina.

Božić, zajedno sa Uskrsom, predstavlja jedan od najvećih hrišćanskih praznika. Pripreme za ovaj praznik počinju 40 dana pre 7. januara božićnim postom koji predstavlja pročišćenje duha i tela.

Ljudi se u Srbiji pozdravljaju rečima "Hristos se rodi" i otpozdravljaju sa "Vaistinu se rodi". Badnji dan je poslednji dan posta, dan kada se obavezno priprema posna večera, a prati ga i druga simbolika kod Srba, seča badnjaka, unošenje slame, bacanje oraha, pijukanje dece koju predvodi domaćica i obilaženje ukrug prostorije u kojoj se postavlja posna večera.

BONUS VIDEO: