ŠAPIĆ ČESTITAO BOŽIĆ: Neka nas vode sloga i bratska ljubav koje su nam danas najpotrebnije
IZVOR: Republika - 06.01.2024 | 20:32
Božić se obeležava 7. januara i najradosniji je praznik kod Hrišćana.
Predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić čestitao je Božić patrijarhu srpskom Porfiriju, celom srpskom narodu i vernicima koji ovaj praznik slave po julijanskom kalendaru.
"Neka današnji dan, uz zdravlje i radost, svaku kuću ispuni duhom mira i tolerancije. Svim građanima želim da Božić provedu sa porodicom, bližnjima i komšijama u zdravlju, radosti i zajedništvu. Celom našem srpskom narodu, ma gde on živeo, danas je više nego ikada potrebno jedinstvo i sloga jer smo samo tako nepobedivi i spremni da sve nedaće uspešno prebrodimo. Neka nas vode sloga i bratska ljubav jer smo uvek uz nju opstajali i uspevali da idemo dalje ma koliko teško bilo. Zato neka najviše hrišćanske vrednosti budu oslonac svakome od nas da u zajedništvu i slozi gradimo uspešnu budućnost. Mir Božji, Hristos se rodi", navodi se u čestitki Aleksandra Šapića.
Podsetimo, Božić se obeležava 7. januara i najradosniji je praznik kod Hrišćana. Započinje ponoćnom ili jutarnjom liturgijom koja se služi u svim pravoslavnim crkvama i manastirima, a nakon nje se mogu pričestiti svi oni koji su postili Božićni post. Vernici koji se ne pričešćuju, mogu uzeti naforu. Na Božić ljudi se međusobno pozdravljaju rečima “Hristos se rodi”, a otpozdravljaju sa “Vaistinu se rodi”, a takav način pozdravljanja traje sve do Bogojavljenja, kada se koristi pozdrav “Bog se javi”, a otpozdravlja sa “Vaistinu se javi”.
Srpski običaji za Božić nalažu da ranije tog dana, najbolje tokom prepodneva, u kuću dolazi gost koga domaćini obično očekuju jer se unapred dogovore. U pitanju je položajnik. To je gotovo uvek muškarac, samo u nekim delovima Srbije to može biti devojka za koju se veruje da je srećna. Ipak, položajnik je često i dete iz familije. Veruje se da on treba da porodici donese sreću tokom čitave naredne godine, kao i kući u koju je pozvan, a koja ga na odlasku daruje određenim poklonom. Položajnik treba da priđe šporetu i “džarajući” vatru govori “Koliko varnica, toliko srećica, koliko varnica, toliko parica, koliko varnica, toliko u toru ovaca, prasadi i jagnjadi, gusaka i piladi, a najviše zdravlja i veselja, Amin, Bože, daj”. Molitva se vremenom preinačila pa tako se uglavnom moli više za mnogo petica, poklona, prijatelja, ljubavi ili putovanja.