KO NE ISPOŠTUJE DREVNI OBIČAJ, STIĆI ĆE GA KAZNA! Jednu stvar na praznik Svetog Jovana Krstitelja NIKAKO ne smete uzimati u ruke!


IZVOR: Republika/A.G. - 20.01.2024 | 05:30


Praznik Sveti Jovan Krstitelj posvećen je Isusovom rođaku, poznatom kao Jovan Preteča.

Foto: wikimedia/Sveti Jovan
KO NE ISPOŠTUJE DREVNI OBIČAJ, STIĆI ĆE GA KAZNA! Jednu stvar na praznik Svetog Jovana Krstitelja NIKAKO ne smete uzimati u ruke!

Pravoslavni vernici danas slave Svetog Jovana Krstitelja, jednog od navećih hrišćanskih svetaca. Danas je velika slava u Srbiji, koju obeležava veliki broj vernika. Takođe je ovaj datum u kalendar upisan crvenim slovom, što znači da ne treba raditi kućne, niti bilo koje druge poslove.

Praznik Sveti Jovan Krstitelj posvećen je Isusovom rođaku, poznatom kao Jovan Preteča. Jovan se zove Krstitelj, jer je, po verskom učenju, krstio Isusa Hrista, a Preteča zato što je najavljivao Hristov dolazak.

Foto: Public

Sveti Jovan Krstitelj

On je mnoge hrišćane krstio u reci Jordan, što dokazuje da je on postojao kao istorijska ličnost. Predanje kaže da je Jovan krstio i one koji su se pokajali što odmah nisu verovali u hrišćanstvo.

Živeo je potpuno asketskim životom, hranio se isključivo insektima i medom, a uvek je bio obučen u kamilju kožu.

Istorijski podaci svedoče da je Jovan pogubljen u vreme kralja Iroda. Osuđen je na smrt zbog praktikovanja hrišćanstva koje je tada bilo zarobljeno, a ubijen je tako što mu je odsečena glava.

U našem narodu postoji običaj da se ljudi na Jovanjdan bratime i kume, jer se Jovan smatra uzorom karaktera i poštenja

Jovan se smatra zaštitnikom pevača, muzičara, krojača, kožara, krznara, vunara, remenara, gostioničara, nožara, brusača, zatvorenika, osuđenih na smrt, uzgajivača ptica, obolelih od epilepsije, Malte, Jordana i velikog broja gradova širom sveta.

Od svih ostalih proroka sveti Jovan se razlikuje naročito po tome što je on imao tu sreću da je mogao i rukom pokazati svetu onoga koga je prorokovao. Za ruku svetog Jovana priča se da je svake godine na dan svetiteljev arhijerej iznosio pred narod. Ponekad se ta ruka javljala raširena, a ponekad i zgrčena. U prvom slučaju označavala je rodnu i obilnu godinu, a u drugom nerodnu i gladnu.

Stari običaj

Običaj pranja ikona podrazumevao je da se na današnji dan ikone iznose iz kuće posle jutrenja na reku, ili bunar i da se umivaju. Ikone su se brisale krpom koja je pokvašena u vodi.

Mada je običaj odavno nestao, tada se verovalo se da će onoga ko ne umije ikonu stići strašna kazna i da će mu se te godine oduzeti ruke i noge.

Na svetog Jovana vernici se ne vesele, a po mogućnosti, u ruke ne uzimaju nož, u znak sećanja na stradanje Jovanovo. Na ovaj dan valja da berete lekovite trave kao što su kantarion, nanu, lincuru.

BONUS VIDEO