SRPSKA VOJSKA BILA JE ISCRPLJENA I UMORNA, MORAL JE PAO: Ovaj dug noćni razgovor dvojice generala promenio je tok rata! POSLUŠAJTE! (VIDEO)
IZVOR: D.B. - 25.01.2024 | 15:32
General Živojin Mišić, jedan od ključnih komandanata u Kolubarskoj bici, dobio je čin vojvode za svoje izuzetne vojničke sposobnosti i odlučnost u vođenju vojske.
Posle teških bitaka na Drini, srpska vojska je bila primorana da započne opšte povlačenje iz Mačve, noseći teret zamora, oskudice odeće i obuće, kao i šatorskih krila.
Uz to, bolesti su se proširile među vojnicima, a moral je počeo da opada. Dezertiranja su takođe postala problem.
Borba za nova uporišta
Sa Valjeva je krenulo dalje povlačenje ka desnoj obali Kolubare i Ljiga, gde je uspostavljena nova linija odbrane oslonjena na planine Povlen, Maljen, Suvobor i dalje ka Rudniku. Odluka o napuštanju Beograda, iako teška, doprinela je skraćenju fronta i omogućila vojsci da se odmori i konsoliduje na novim položajima.
Izazovi srpske vojske
Odlučujući trenutak
Komandant 1. Armije, Živojin Mišić, isticao je potrebu za povlačenjem na Rudnik radi odmora i konsolidacije vojske. Nakon dugog razgovora i rizika, odlučeno je da se vojsci pruži prilika za odmor i prikupljanje snage, što je rezultiralo novom energijom među vojnicima.
Protivofanziva i oslobođenje
Nakon tri dana odmora, vojska je obnovljena, a uz podršku francuskih granata i dolazak novih vojnika, poput pitomaca iz skopske Škole rezervnih oficira, srpska vojska je bila spremna za protivofanzivu. Ta odlučujuća akcija započela je 3. decembra, rezultirajući slomom otpora austrougarske vojske i oslobođenjem poslednje stope zemlje do 15. decembra.
Priznanje hrabrosti
General Živojin Mišić, jedan od ključnih komandanata u Kolubarskoj bici, dobio je čin vojvode za svoje izuzetne vojničke sposobnosti i odlučnost u vođenju vojske.
BONUS VIDEO: