OVO JE PREOPASNO! Kod Ratkova vozač kamiona izvodi nešto kobno, OTPAD LETI NA SVE STRANE (VIDEO)
IZVOR: Republika - 04.08.2024 | 22:50
Direktno ugrozio vozila iza njega
Na društvenim mrežama nedavno se pojavio snimak koji je izazvao veliku pažnju javnosti. Naime, u centru pažnje našao se vozač kamiona koji je ugrozio bezbednost u saobraćaju na veoma neodgovoran način. Snimak je zabeležio trenutak kada je kamion pun nekakvog rezanog materijala, koji je tokom vožnje ispadao iz prikolice kamiona i rasipao se u vazduhu, zahvatajući vozila koja su se nalazila iza njega.
Ovakvo ponašanje vozača kamiona ne samo da je dovelo do značajnog smanjenja vidljivosti za druge učesnike u saobraćaju, već je i direktno ugrozilo vozila koja su se kretala iza kamiona. Rezani materijal koji je neprekidno ispadao iz kamiona mogao je izazvati ozbiljne nezgode i oštetiti vozila koja su se zatekla u blizini.
Nakon što je snimak postao viralan, društvenim mrežama proširila se polemika o tome ko snosi odgovornost za ovakav incident.
- Ratkovo: Koga kazniti u ovakvim slučajevima? Firmu, vozača, ili oboje? - stoji u objašnjenju snimka.
- Mene što snimam dok vozim - pokšao je da se našali jedan komentator.
- Vozač je dužan da teret pokrije ceradom - napisoa je drugi.
- Ali većinu mrzi da se penje i da to uradi
U komentarima je istaknuta i važnost prekrivanja tereta ciradom kako bi se sprečilo ispadanje materijala tokom vožnje.
Kako se ponašati ukoliko ste doživeli saobraćajnu nesreću?
U slučaju nastanka saobraćajne nezgode vozač je dužan da pre svega isključi motor svog vozila, kako bi smanjio rizik od nastanka požara ili eksplozije.
Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca, kako bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk koji se po pravilu nalazi u vozilu „na dohvat ruke".
Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode mora se uvek obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m.
Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto putu na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede sa velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza.
U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje sa kolovoza kao bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne saobraćajne nezgode.
Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje, kako bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.
Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode, samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć, ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.
Bonus video: