NAŠI NAUČNICI OSVAJILI SVET SVOJOM POLITIKOM RELIGIJE: Kako je Srbija na FPN stvorila naučnu disciplinu kojom je pokorila i Britance!
IZVOR: Republika/M.S. - 29.08.2024 | 14:48
Jevtićeva, a svetska, nauka - politikologija religije.
U poplavi vesti koje su važne za popularizaciju Srbije promakla je informacija da je jedna nauka, nastala u Srbiji, uspela da se nametne svetu. Radi se o tome da je tema koja se ne skida sa svetskih televizija naučno uobličena na beogradskom Fakultetu političkih nauka.
U pitanju je Politikologija religije. Jedna od najmlađih politikoloških discplina, nastala na FPN, prvi put na čitavoj planeti, školske 1993/94. To je u svetu već više od decenije potvrđena činjenica.
Poslednje priznanje se ovih dana pojavljuje iz štampe. Čuvena engleska izdavačka kuća "Rutlidž", formirana 1836, štampa knjigu koju su priredili profesori fakulteta političkih nauka dr Miroljub Jevtić sada ambasador Srbije u DRK, Republici Kongo, Čadu, Kamerunu i Centralnoafričkoj republici i njegov asistent danas već vanredni profesor dr Marko Veković. Publikacija se zove "Kad se sreću religija i politika". Kad Rutlidž neku knjigu izdaje u biblioteci koja se zove "Rutlidžove studije o religiji i politici", to onda znači samo jednu stvar, da je to štivo sam vrh svetske Politikologije religije. Ali ova knjiga je i mnogo više. Na stranicama 11 i 13 Rutlidž potvrđuje gore iznetu činjenicu da je ta naučna disciplina rođena 1993. na FPN u Beogradu i indirekno da je inicirala pomenutu biblioteku.
To je po prvi put u istoriji moderne balkanske društvene nauke, da je jedna znanost nastala na Poluostrvu a da se odatle otisnula i osvojila svet, kako vidimo i Rutlidž iz Engleske. Do sada je uvek bilo drukčije. Englezi su osvajali planetu: Šeskspirom, Daglasom Hjumom, Isakom Njutnom, Bitlsima, Hari Poterom... a sada Srbija osvaja Englelsku Politikologijom religije.
Srbija je postala centar sveta za proučavanje uticaja religije na politiku. Bez Politikologije religije ne može se razumeti rat u Gazi, rat u Ukrajini niti spor između Kine i Tajvana.
Ove poslednje može biti upitno za čitaoce: Kakve veze imaju religija i Tajvan? Imaju i te kako. Tu se ne radi o bori za teritorije nego o sukobu vrednosti. Onih koje neguje Kina, zasnovanih na konfučijanizmu i zapadnog liberalizam koji razara svako religijsko učenje, samim ti i konfučijanizam.
BONUS VIDEO: