NAJNOVIJI PODACI O BROJU ZARAŽENIH VIRUSOM ZAPADNOG NILA: Oglasio se Institut za javno zdravlje Vojvodine


IZVOR: Republika/N.M. - 06.09.2024 | 00:32


Prosečna starost obolelih je 64 godine

Foto: Shutterstock
NAJNOVIJI PODACI O BROJU ZARAŽENIH VIRUSOM ZAPADNOG NILA: Oglasio se Institut za javno zdravlje Vojvodine

Institut za javno zdravlje Vojvodine saopštio je danas da je na teritoriji pokrajine do 4. septembra registrovano 15 osoba zaraženih virusom Zapadnog Nila i da postoje još tri verovatna slučaja.

Slučajevi su registrovani na u Južnobanatskom, Severnobačkom, Severnobanatskom, Srednjebanatskom, Zapadnobačkom i Južnobačkom okrugu, a prosečna starost obolelih je 64 godine.

- Svi potvrđeni slučajevi imaju pridružene komorbiditete, boluju od upala mozga i moždanice i nalaze se na bolničkom lečenju - navodi se u saopštenju.

Prenosilac virusa i sezona transmisije

Glavni prenosioc virusa Zapadnog Nila je vrsta komaraca "Culex pipiens", koja je domaća i kod nas. Sezona transmisije ovog virusa u Srbiji obično traje od juna do novembra, što predstavlja važnu informaciju za javnost i zdravstvene organe u cilju preduzimanja preventivnih mera.

Komplikacije i opasnosti

Teže komplikacije su povezane sa zapaljenjem ovojnice i moždanog tkiva, kao što su encefalitis i meningitis. Teški slučajevi se obično manifestuju visokom temperaturom koja dovodi do ozbiljnih kliničkih problema, uključujući konvulzije i konfuziju. Komplikacije mogu da obuhvate meningitis, hronične mišićne bolesti, glavobolje, poremećaje pamćenja i koncentracije, osećaj stalnog umora, pa čak i depresiju.

Kućni komarci takođe prenose bolest

Dr Slavica Maris, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje, upozorila je da i kućni komarci mogu preneti ovu bolest. Postoje različite vrste komaraca, a groznicu Zapadnog Nila prenosi komarac vrste Culex pipiens, ali i svi drugi komarci, uključujući kućne. Nadzor se sprovodi od početka proleća do novembra.

Ovaj slučaj upozorava na značaj redovnog praćenja simptoma i mere zaštite od komaraca kako bi se sprečilo širenje bolesti.

U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, preporučuje se primena mera lične zaštite od uboda komaraca i to:

  •     Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom.
  •     Nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje.
  •     Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću.
  •     Izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru.
  •     Upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta.
  •     Redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru.
  •     Po mogućstvu boravak u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen.
  •     Izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.
  •     Smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se radi, igra ili boravi, što se postiže isušivanjem izvora stajaće vode. Na taj način smanjuje se broj mesta na koje komarci mogu da polože svoja jaja. Najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki. Ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu.
  •     U slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i subtropskom području, obavezno se pridržavati svih navedenih mera prevencije
  •     U slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji su kompatibilni sa neuroinazivnim oblikom bolesti, odmah se javiti izabranom lekaru.

 

BONUS VIDEO: