"KAD SU MI DOVELI OCA PITAO SAM - KO SI TI?" Potomci heroja sa Halijarda o neverovatnom podvigu vojnika! (VIDEO)
IZVOR: Tamara JANIĆ - 21.09.2024 | 22:31
Za Republiku su govorili potomci vojnika koji su učestvovali u operaciji Halijard
U Pranjanima kod Gornjeg Milanovca održana je državna ceremonija povodom 80. godišnjice operacije "Vazdušni most - Misija Halijard", jedne od najvećih akcija spasavanja savezničkih pilota tokom Drugog svetskog rata.
Ceremoniju je predvodio izaslanik predsednika Republike, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović. Vence su na Galovića polju položili i američki ambasador Kristofer Hil, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, opštine Gornji Milanovac, delegacije pet zemalja učesnica Misije Halijard, kao i članovi porodica učesnika ove operacije.
Za Republiku su govorili potomci vojnika koji su učestvovali u ovoj operaciji.
- Ovo je moj tata. Ja sam rođen 21. jula 1944. Tako da je ovo prvi put da smo se moj tata i ja sreli. Upoznao sam mog oca kad sam imao skoro godinu dana, rekao sam KO SI TI? Ali hvala ti što si doveo mog tatau kući, bio sam veoma zahvalan - rekao je jedan od potomaka pokazujući svoju sliku sa ocem
Foto: ST/Dragan Kadić
Denis Astorino je rekao da se neverovatno oseća u Srbiji.
- Srpska populacija u pitsburgu je ogromna, moj deda je došao da radi u gvožđari i svi moji ujaci su radili tamo. Moja verska opredeljenost je pravoslavlje. Ja posećujem Srpsku pravoslavnu crkvu u Stubenvilu, to je izvan Pitsburga u Pensilavniji. Ovde je neverovatno i neverovatno mi je da shvatim kolija je hrabrost potrebna za ono što su ovi ljudi uradili pre 80 godina. Znajući da stavljaju svoje porodice u opasnost i svi koji smo ovde danas mislimo "To sam mogao biti ja" Nisam siguran da bih ja imao tu hrabrost. Inzvaredno je to što su rizikovali sve da zaštite savezničke vojnike i to je priča koja treba da se ispriča i verujte mi, ja ću je pričati do kraja života.
Šta je misija "Halijard"?
Misija Halijard ili Vazdušni most bila je savezničko izmeštanje odnosno spasavanje oborenih vazduhoplovaca, pretežno Amerikanaca, koje je nemačka protivvazdušna odbrana oborila iznad okupiranih teritorija. Ove avijatičare su prihvatili i zbrinuli pripadnici pokreta generala Draže Mihailovića, odnosno Jugoslovenske vojske u otadžbini. Spaseno je više od 500 savezničkih vazduhoplovaca, najviše iz Pranjana.
U julu 1944. godine, američko Odeljenje za strateške operacije (OSS) izradilo je plan za slanje misije u saradnji sa snagama generala Mihailovića s ciljem spasavanja oborenih pilota. Tokom borbene operacije, američki Petnaesti vazduhoplovni korpus je izveo oko 20.000 letova iz Italije, uglavnom prema Ploeštiju u Rumuniji, gde su gađali nemačke naftne resurse. U operacijama je izgubljeno 50% letelica, a 350 bombardera je oboreno do avgusta 1944. godine.
Oborene savezničke avijatičare spasavali su pripadnici Mihailovićevih snaga. Američki general Nejtan Tvining, komandant Petnaestog korpusa, organizovao je grupu za spasavanje oborenih pilota. Operaciju Halijard vodio je poručnik Džordž Musulin, a uz njega su bili narednik Majk Rajačić i radio-operater Artur Džibilijan.
Evakuacija iz Pranjana započela je 2. avgusta 1944. godine. Oko 250 pilota čekalo je evakuaciju, dok su Mihailovićeve snage izgradile improvizovanu pistu na Galovića polju, kojom su rukovodili kapetani Zvonimir Vučković i Nikola Verkić. Radovi su obavljani noću, uz pomoć meštana. Prvi piloti evakuisani su 9. avgusta.
Do kraja operacije, evakuisano je 417 savezničkih pilota, od kojih su 343 bili Amerikanci. Evakuacije su obavljene iz Pranjana, Koceljeve i Boljanića. Osim pilota, izvučeni su i važni politički i vojni lideri poput Živka Topalovića i Adama Pribićevića. General Mihailović je odbio ponudu da napusti zemlju.
Priznanje Mihailoviću za spasavanje američkih pilota dodeljeno je posthumno od strane predsednika SAD Harija Trumana 1948. godine, ali je priznanje uručeno tek 2005. godine njegovoj kćerki Gordani Mihailović. Spomenici u Pranjanima danas podsećaju na herojske akcije meštana i Mihailovićevih snaga.
BONUS VIDEO