NAJČUVENIJA SRPSKINJA U AMERICI MISIJI HALIJARD! Mim Bizić za Republiku opisala celu operaciju, ali spomenula Dražu, ali i predsednika Vučića! (FOTO, VIDEO)
IZVOR: Tamara JANIĆ - 22.09.2024 | 13:28
Lendarna nastavnica čak i zapevala na srpskom jeziku.
U Pranjanima kod Gornjeg Milanovca održana je državna ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti povodom 80. godišnjice operacije "Vazdušni most - Misija Halijard", jedne od najvećih akcija spasavanja savezničkih pilota oborenih tokom Drugog svetskog rata na teritoriji pod kontrolom nacističke Nemačke.
Ceremoniju je predvodio izaslanik predsednika Republike, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović. Vence su na Galovića polju položili i američki ambasador Kristofer Hil, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, opštine Gornji Milanovac, delegacije pet zemalja učesnica Misije Halijard, kao i članovi porodica učesnika ove operacije.
Možda, jedna od najčuvenijih Srpkinja u Americi, legendarna nastavnica Milana Mim Bižić živi u Pitsburgu i ona je za Republiku opisala celu misiju Halijard i njene aktere. Mim je istakla da mnogo voli Srbiju i da se ovde oseća kao kod kuće.
Pokazivala nam je slike iz vremena kada je njen otac bio u Srbiji i opisivala njegove prijatelje iz tog vremena.
- Ovo je Đorđe Vojinović, on je odrastao preko puta mog oca. Živeli su kod sadašneg Američko-srpskog kluba koji tada nije postojao, tačno na mestu gde se nalazi parking kluba u Pitsburgu. Ovo je Nikola Lalić, on je bio dobar prijatelj mog oca, ali i svih ljudi koje je poznavao. Ovo je Bobi, za njega ide posebna priča - došla su četiri brata da pevaju za festival Američke pevačke federacije i otpevali su pesmu i postigli veliki uspeh. Svaka kolonija u Americi ih je želela i svi su želeli da pevaju sa njima. Oni su svi ostali verni crkvi koju ja sada redovno posećujem, tadašnji sveštenik je umro. Bobi je prešao ovde, poslali su ga da uči sveštenstvo u Begradu, međutim, nažalost bio je ovde kad su Nemci bombardovali Beograd. Bio je prisutan kad je eksplodirao tamvaj, da li ste čuli za to? Stajao je tamo, skamenjen, svako ko je mogao da beži, bežao je. Sin ga je odveo kod supruge da ga oporavi, ona mu je pomogla, on je jednostavno bio divna osoba, govorio je i engleski i srpski jezik.
Mim se osvrnula i na Dražu Mihailovića.
- General Draža Mihailović je bio veoma, veoma popularan u Drugom svetskom ratu, pre nego što su svi prešli na Tita, on je trebao da odštampa ove stranice za njega - rekla nam je Mim pokazujući na stranice stripa i nastavila:
- Bio je poznat kao jugoslovenski autor svakog stripa, moram da Vam kažem ovo - Moj otac je radio hronike u San Francisku u Kaliforniji. Kada su preko noći svi postali Titovi, on nije hteo da odštampa te stranice za Tita. Čak je i pored žene i dvoje male dece dao otkaz. Na putu ka kući je doživeo nervni slom zbog ovoga što se desilo, ali se oporavio. Nakon toga je uspeo da napravi "Serbian life magazine", on je bio oči i uši srpskog naroda. Imam ovde 160 stranica, kao prezentacije, i sada ih pokazujem.
Govorila je o svojim prethodnim posetama Srbiji.
- Pre pet godina sam bila ovde sa državnom predstavnicom Amerike, ona je i sada umirala od želje da dođe, ali je tamo izborna godina i veliki izbori. Ona potpisuje proglas za Srbe i za Karla Volpola koji je inače jedan od spašenih vazduhoplovaca, išli su sa mnom na različite događaje. Kažu da je planirana izgradnja muzeja za Volpola.
Osvrnula se i na poznanstvo sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
- Ovo je bilo pre pet godina, srela sam se tada sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem koji me naterao da tri puta ponovim za kameru ime moje web stranice - www.babamim.com. Tu možete naći mnogo informacija, to je jedna kutija sa kojom se ja osećam bogato.
Na samom kraju se opet podsetila Draže i jedne zanimljivosti, pokazujući njegov crtež
- Generala Mihailovića je zanimalo kako izgleda Dan zahvalnosti. "Šta radite tad?" pitao je, porodice se okupljaju i imamo lep ručak, kaže "Dobro, imamo i mi naš dan, to je slava", tada smo slavili i imali lep ručak.
Na kraju obraćanja legendarna Mim nam je i otpevala "Kaži milo, kaži pravo, kaži Čiča Draži zdravo!"
Foto: ST/Dragan Kadić
Istakla je da je veoma ponosna što se nalazi u Srbiji.
Šta je misija "Halijard"?
Misija Halijard ili Vazdušni most bila je savezničko izmeštanje odnosno spasavanje oborenih vazduhoplovaca, pretežno Amerikanaca, koje je nemačka protivvazdušna odbrana oborila iznad okupiranih teritorija. Ove avijatičare su prihvatili i zbrinuli pripadnici pokreta generala Draže Mihailovića, odnosno Jugoslovenske vojske u otadžbini. Spaseno je više od 500 savezničkih vazduhoplovaca, najviše iz Pranjana.
U julu 1944. godine, američko Odeljenje za strateške operacije (OSS) izradilo je plan za slanje misije u saradnji sa snagama generala Mihailovića s ciljem spasavanja oborenih pilota. Tokom borbene operacije, američki Petnaesti vazduhoplovni korpus je izveo oko 20.000 letova iz Italije, uglavnom prema Ploeštiju u Rumuniji, gde su gađali nemačke naftne resurse. U operacijama je izgubljeno 50% letelica, a 350 bombardera je oboreno do avgusta 1944. godine.
Oborene savezničke avijatičare spasavali su pripadnici Mihailovićevih snaga. Američki general Nejtan Tvining, komandant Petnaestog korpusa, organizovao je grupu za spasavanje oborenih pilota. Operaciju Halijard vodio je poručnik Džordž Musulin, a uz njega su bili narednik Majk Rajačić i radio-operater Artur Džibilijan.
Evakuacija iz Pranjana započela je 2. avgusta 1944. godine. Oko 250 pilota čekalo je evakuaciju, dok su Mihailovićeve snage izgradile improvizovanu pistu na Galovića polju, kojom su rukovodili kapetani Zvonimir Vučković i Nikola Verkić. Radovi su obavljani noću, uz pomoć meštana. Prvi piloti evakuisani su 9. avgusta.
Do kraja operacije, evakuisano je 417 savezničkih pilota, od kojih su 343 bili Amerikanci. Evakuacije su obavljene iz Pranjana, Koceljeve i Boljanića. Osim pilota, izvučeni su i važni politički i vojni lideri poput Živka Topalovića i Adama Pribićevića. General Mihailović je odbio ponudu da napusti zemlju.
Priznanje Mihailoviću za spasavanje američkih pilota dodeljeno je posthumno od strane predsednika SAD Harija Trumana 1948. godine, ali je priznanje uručeno tek 2005. godine njegovoj kćerki Gordani Mihailović. Spomenici u Pranjanima danas podsećaju na herojske akcije meštana i Mihailovićevih snaga.
BONUS VIDEO