NEVEROVATNO OTKRIĆE! Kuća stara 8.000 godina otkrivena u Srbiji, datira iz vremena neolita!


IZVOR: Republika/J.B. - 30.10.2024 | 07:03


Građevina iz doba praistorije!

Foto: Printscreen/Youtube/Interesting Engineering
NEVEROVATNO OTKRIĆE! Kuća stara 8.000 godina otkrivena u Srbiji, datira iz vremena neolita!

Arheolozi su otkrili ostatke izuzetne praistorijske kuće stare oko 8.000 godina u južnoj Srbiji, što pruža uvid u izgled prvih stalno naseljenih društava u Evropi. Ova otkrića, pronađena na lokalitetu Svinjarička Čuka, pomažu u boljem razumevanju ranih poljoprivrednih zajednica i širenju neolitskih inovacija na Balkanu.

Kuća je izgrađena od pruća ojačanog drvenim stubovima i očuvana je zahvaljujući požaru. Stručnjaci navode da ovo otkriće daje uvid u arhitekturu i život ranih poljoprivrednih pionira, dok dodatno ukazuje na mogućnost uticaja na razvoj linearne keramike srednje Evrope. Građevinska struktura napravljena je od pletera sa drvenim osloncima, što je potvrđeno delimično sačuvanim elementima zdanja koje je požar očuvao.

U okviru objekta pronađeno je nekoliko alata, posuda i izdvojenih prostora za čuvanje hrane poput žitarica i semenki. Istraživači smatraju da ovo otkriće osporava prethodne modele prema kojima su rani naseljenici Evrope bili nomadi ili naseljeni samo sezonski. Ovo se ranije pretpostavljalo zbog raširenih jama za koje se verovalo da su bile lagane kolibe.

- Umesto nomadskih ili sezonskih grupa, neolitski pioniri na Balkanu su očigledno gradili stabilne kuće sa prostorima za zalihe i skladištenje žitarica - izjavila je istraživačica Barbara Horejs. Arheolozi su dodali da se iskopavanja na lokalitetu Svinjarička Čuka sprovode od 2018. godine i omogućila su identifikaciju nekoliko faza naseljavanja od ranog do srednjeg neolita.

Ova kultura predstavlja najstarije neolitske zajednice na Balkanu i ima ključnu ulogu u širenju poljoprivrede iz Anadolije u Evropu.

Kako bi se produbilo istraživanje, istraživači primenjuju mikroarheološke metode, uključujući analizu sedimenata, biljnih i životinjskih ostataka, kao i hemijsku analizu zemljišta. Pored toga, istražuje se i funkcija ranih kuća, kao i koegzistencija ljudi i životinja.

Posebno je istaknuta Starčevačka kultura kao jedna od najranijih neolitskih kultura u Srbiji i na Balkanu. Prema stručnjacima, Starčevačka kultura uvela je koncepte poljoprivrede, pripitomljavanja životinja i osnivanja malih i polutrajnih naselja. Ovaj lokalitet pomaže istraživačima da prate kulturnu i trgovinsku razmenu među drevnim zajednicama u regionu. Svinjarička Čuka, zajedno sa obližnjim arheološkim nalazištima, doprinosi razumevanju razvoja ranih civilizacija u jugoistočnoj Evropi.

Ovaj lokalitet pomaže u širem razumevanju širenja neolitske kulture i tehnologije kroz region, otkrivajući složene društvene dinamike i veze koje su oblikovale rane evropske zajednice.

Osim arheologa, i umetnica Elham Hadian posetila je lokalitet kao deo novog programa „Umetnik u arheologiji“. Njen rad će biti prikazan u nekoliko umetničkih galerija. Trenutno istraživanje finansira Austrijski fond za nauku (FWF), uz podršku ÖAW, Agencije za obrazovanje i internacionalizaciju OeAD i Saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove.

BONUS VIDEO