NEZGODNE VREMENSKE PRILIKE IZAZVALE KOLAPS NA GRANICAMA: Na Batrovcima se čeka i do četiri sata!
IZVOR: Republika/M.S. - 14.11.2024 | 06:39
AMSS posebno upozorava na ovu opasnost.
Hladno i maglovito vreme sa temperaturama vazduha koje će i tokom dana biti samo nekoliko stepeni iznad nultog podeljka doneće vozačima u nižim predelima smanjenu vidljvost, poledicu i opasnost od proklizavanja vozila, saopštio je jutros Auto Moto Savez Srbije.
Iz RHMZ najvljuju i povremene snežne padavine na planinama zbog kojih na pojedinim putevima može biti raskvašenog ili mestimično ugaženog snega na kolovozu.
Kako se ponašati ukoliko ste doživeli saobraćajnu nesreću?
U slučaju nastanka saobraćajne nezgode vozač je dužan da pre svega isključi motor svog vozila, kako bi smanjio rizik od nastanka požara ili eksplozije.
Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca, kako bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk koji se po pravilu nalazi u vozilu „na dohvat ruke".
Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode mora se uvek obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m.
Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto putu na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede sa velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza.
U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje sa kolovoza kao bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne saobraćajne nezgode.
Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje, kako bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.
Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode, samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć, ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.
Ukoliko vozači danas koriste puteve u planinskim područjima Užica, putuju ka Zlatiboru, Tari ili se upute u više predele Kraljeva, Raške, Ivanjice i Novog Pazara, ili krenu ka Kopaoniku i Goču iz AMSS podsećaju na obaveznu upotrebu zimskih guma i zimske opreme.
Prema informacijama Uprave granične Policije RS u 5:15, na putničkim terminalima naših graničnih prelaza nema zadržavanja vozila.
Teretna motorna vozila čekaju na GP Batrovci i Kelebija na izlazu iz zemlje četiri sata, a na GP Šid tri sata.
Zadržavanje na teretnim terminalima GP Sremska Rača i Šid je dva sata, a na prelazu Bogojevo 60 minuta, saopštio je Auto Moto Savez Srbije.
Na ostalim graničnim prelazima nema zadržavanja za sve kategorije vozila.