OGLASILA SE NARODNA BANKA SRBIJE: Menja se kurs evra
IZVOR: Republika/M.S. - 23.11.2024 | 07:45
Neznatna promena u odnosu na petak.
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće u ponedeljak 116,9978 dinara, što je neznatna promena u odnosu na petak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Dinar će u odnosu na evro biti jači za 0,1 odsto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou za 0,2 odsto, kao i od početka godine.
Indikativni kurs dinara prema dolaru u petak je niži za 0,6 odsto i iznosi 112,4006 dinara za dolar.
Kurs dinara prema dolaru slabiji je za 3,8 odsto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou za 4,5 odsto, a od početka godine za 5,8 odsto.
Stabilnost kursa dinara prema evru od ključnog je značaja za domaću ekonomiju, s obzirom na to da je evro dominantna valuta u spoljnoj trgovini Srbije. Više od dve trećine robne razmene Srbije s inostranstvom odvija se u evrima, što kurs čini važnim faktorom za predvidivost poslovnog okruženja i troškove zaduživanja.
Foto: ST/A. Nalbantjan
Pad vrednosti dinara prema dolaru, međutim, može uticati na troškove uvoza proizvoda i sirovina denominovanih u američkoj valuti, poput energenata. S obzirom na to da se veliki deo uvoza nafte i gasa plaća u dolarima, slabljenje dinara prema ovoj valuti može dovesti do povećanja troškova za kompanije i potrošače u Srbiji.
Narodna banka Srbije nastavlja da prati kretanja na deviznom tržištu i interveniše po potrebi kako bi očuvala stabilnost kursa. Ova politika intervencija omogućila je postizanje dugoročne stabilnosti kursa dinara prema evru, što dodatno doprinosi ekonomskom rastu i povoljnijem investicionom ambijentu u zemlji.
Nastavak stabilnosti dinara u odnosu na evro u uslovima globalne ekonomske neizvesnosti pokazuje otpornost domaće ekonomije, dok promene u odnosu na dolar prate trendove na svetskim tržištima. Analitičari predviđaju da će kurs dinara prema evru i dalje ostati stabilan zahvaljujući opreznom vođenju monetarne politike NBS-a, dok će fluktuacije prema dolaru zavisiti od globalnih faktora, uključujući poteze američke centralne banke i stanje svetske ekonomije.