MIROSLAVLJEVO JEVANĐELJE PRED PUBLIKOM: Najstariji srpski ćirilični rukopis biće izložen u Narodnom muzeju Srbije
IZVOR: Republika/ T. J. - 02.12.2024 | 17:10
Jevanđelje je poznato po svojim 296 minijaturama koje su crtane perom, bojene i ukrašene zlatom.
Miroslavljevo jevanđelje, jedno od najvećih blaga srpske kulturne baštine, biće dostupno publici u Narodnom muzeju Srbije 12. decembra i 14. decembra u terminu od 12 do 20 časova. Ovo jevanđelje, nastalo po narudžbini humskog kneza Miroslava, brata velikog župana Stefana Nemanje, predstavlja pravo remek-delo kako po svom sastavu, tako i po umetničkoj vrednosti.
Jevanđelje je poznato po svojim 296 minijaturama koje su crtane perom, bojene i ukrašene zlatom. Dijak Gligorije, čiji se potpis nalazi na poslednjem ispisanom listu, smatra se pisarem ili minijaturistom ovog jedinstvenog dela. Ono što ovu knjigu izdvaja jeste spoj romaničkog stila i vizantijske tradicije, što je retkost u srednjovekovnoj umetnosti.
Kožni povez jevanđelja takođe je predmet divljenja, ukrašen monogramima, floralnim ornamentom i koncentričnim krugovima, a veruje se da potiče iz 14. veka i da je nastao u nekom od svetogorskih manastira.
Foto: Wikimedia/anonimus/public domain
Miroslavljevo jevanđelje je tokom burnih istorijskih perioda bilo izloženo raznim opasnostima, ali je uvek čuvano sa najvećom pažnjom. Prvi poznati podatak o mestu čuvanja jevanđelja u manastiru Hilandaru potiče iz sredine 19. veka, dok je kasnije, tokom nemirnih vremena, bilo predato Narodnom muzeju 1945. godine.
Zbog svoje izuzetne vrednosti, Miroslavljevo jevanđelje je proglašeno za kulturno dobro od izuzetnog značaja 1979. godine i upisano je na listu UNESKA, Pamćenje sveta (Memory of the World) juna 2005. godine.
Ova prilika da se Miroslavljevo jevanđelje vidi u Narodnom muzeju Srbije pružaće posetiocima jedinstven uvid u jedno od najznačajnijih dela srpske srednjovekovne umetnosti i kulture.
BONUS VIDEO