PLAVA BOJA ISPRED RUŽIČASTE! Kakve vesti stižu iz Novog Sada - reč je o hrabrim mamama!
IZVOR: Republika/T.Đ. - 18.12.2024 | 10:11
Neka je srećno.
Lepe vesti stižu iz novosadske "Betanije". U tom su porodilištu, u danu za nama hrabre mame na svet donele 27 beba!
Mališani su se "rasporedili" tako da "plava boja" ovog puta dominira nad "ružičastom", jer su roditelji dobili 15 sinova i 12 ćerki.
Ostaje samo da se bebama i njihovim majkama i očevima poželi da se vole neizmerno i da svi zajedno budu zdravi i srećni.
Da li je trudnicama preporučljiva fizička aktivnost u vidu vežbanja?
Redovna fizička aktivnost je veoma korisna u trudnoći, ako se radi o zdravoj trudnici i normalnom toku trudnoće. Fizička aktivnost omogućava da psihofizička kondicija bude optimalna, da se trudnica bolje oseća, lakši porođaj i održavanje normalne telesne težine. Prednosti su: kvalitetniji san, bolja cirkulacija, smanjenje bola u leđima, manje problema sa opstipacijom (zatvorom), smanjeno oticanje nogu i ruku.
Preporučuje se: hodanje, lagano trčanje, plivanje, vežbe u vodi, vežbe sa tegovima male telesne težine, joga za trudnice i programi vežbi specijalno prilagođeni trudnicama sa sertifikovanim instruktorima.
Preporuka je i pohađanje programa za psihofizičku pripremu za porođaj.
Psihofizička priprema za porođaj započinje obično oko 26 nedelje trudnoće. Vežbe imaju za cilj učenje o porođaju, lakše podnošenje napona i što bolje istiskivanje bebe prilikom porođaja. To su vežbe napinjanja i relaksacije, tehnike disanja, poboljšanja cirkulacije i vežbe za jačanje muskulature karličnog pojasa.
Ove vežbe se sprovode jedanom nedeljno, ne treba da traju duže od 90 minuta, a završavaju se najmanje nedelju dana pre termina porođaja. Trudnica koja posećuje ove pripreme oseća se sigurnije, samopouzdanije i strahovi od porođaja su minorni.
Pre početka bilo koje fizičke aktivnosti potrebna je konsultacija sa izabranim ginekologom.