JEDNO SRCE OSTALO NA KOŠARAMA, DRUGO NOSI U TORBI! Neverovatna životna priča HEROJA Zaima Beriše (45), koji u Irskoj čeka transplantaciju (FOTO)
IZVOR: Milan JOVANOVIĆ - 31.12.2024 | 08:00
Najbolji drug poginuo na njegove oči od granate albanskih terorista, ranjavan je, a onda je svoju bitku nastavio u miru
Dablin, 14. decembar 2023. Zaima Berišu (45), odlikovanog heroja s Košara, rođenog Beograđanina, pripremaju za transplantaciju. Konačno je stiglo srce. Sve je spremno. Spas!
Kroz glavu mu prolaze sve muke koje je prošao od prvog infarkta 14. marta 2019, zamišlja kako će konačno moći da se do kraja posveti dvema ćerkicama, od 16 i četiri godine. A onda - šok.
- Žao mi je, porodica donora je povukla saglasnost - kao kroz maglu čuo je reči irskog lekara.
Neokrznuti kroz minsko polje
Kad su smrtno pogođenog Tomaševića spustili u podnožje brda, dočekali su ih vojnici koji su im rekli da ne mogu da veruju kuda su prošli.
- Rekli su nam da smo išli kroz minsko polje i da je čudo kako niko nije nagazio i poginuo. Nemam drugo objašnjenje sem da nas je sam bog sačuvao - kaže Zaim.
KAO U PAKLU
Svakog čoveka vest, koja udara direktno u mozak, slomila bi kao šibicu. Zaima nije. Jer Zaim je borac, i u ratu i u miru. I neće se dati neprijatelju dok u njemu ima i poslednje kapi krvi. Dokazao je i to na braniku otadžbine 1999.
- Košare su bile pakao na zemlji. A mi mladi, takoreći deca. Da nije bilo našeg komandira Ivice Lazića i drugih starešina, niko od nas se ne bi živ vratio. Krv nam je bila vrela, nismo znali da se čuvamo - počinje svoju ispovest za Srpski telegraf iz svog stana u irskoj prestonici, gde živi od 2000.
Orden za Viteza reda zmaja
Zaim je za ratne zasluge odlikovan, ali mu orden još nije uručen. Čekaju da dođe iz Irske. U međuvremenu, 24. marta 2021. proglašen je Vitezom reda zmaja.
- Zaimu Beriši, kao izraz zahvalnosti za herojsko učešće u bici za Košare u odbrani srpskog Kosova i Metohije 1999. - piše u obrazloženju Suverenog vojnog viteškog reda zmaja.
Odozgo, kaže, biju kasetne bombe, a odozdo minobacači, topovi, snajperi, nigde glavu da sakriješ. Kako su preživeli - bog zna.
- U tom paklu ostao sam bez najboljeg druga Stojadina Tomaševića, rodom iz Istoka. Bio je 14. april 1999, jurišali smo na teroriste koji su bili na položaju iznad nas, a onda nas je zasula kiša minobacačkih mina. Spustili smo ga u podnožje, noge su mu bile razvaljene. Pitao me je: "Beki, hoću li da preživim?" Umro je posle minut-dva.
I Zaim je tada pogođen, u jurišu.
Ne napušta ga vedar duh
Naš sagovornik uprkos sudbini, koja ga nije mazila, zadržao je optimizam i vedar duh. Na pitanje da li i u Irskoj postoji problem odziva donora organa, Zaim odgovara pola u šali, a više u zbilji.
- Irci imaju po 50-60 kila, a ja sam bogami nagurao stotku, ne može njihovo srce to da izdrži. Inače, ja sam 15. pacijent u Irskoj kome je ugrađeno veštačko srce. Na klinici sam video i dete od 21 godinu, koje je takođe moralo da se podvrgne toj operaciji.
- Mislio sam da me je udario kamen i nisam obraćao pažnju. Nedžad Bilalović, vojnik iz Kraljeva, pitao me je da li je sve u redu, i krenuli smo uzbrdo. Tek kasnije sam video da mi je ruka skroz otečena, a kapetan Miloš Ralević zvani Deda viknuo mi je: "Kakav, bre, kamen, ranjen si!"
Sudbina je htela da na Košarama u torbi nosi glavu, a sada - srce. Kad se završilo bombardovanje i potpisan mir, otišao je kod ujaka u Irsku. Ali sve preživljeno na Košarama, a i privatni problemi, polako su počeli da ga načinju.
- Sekiracija, rat, sve je to uticalo, potresla me i očeva smrt 2013. Bio je 14. mart 2019, došao sam uveče kući, upalio televizor, a onda je nešto počelo da me steže u grudima i da me boli ruka. Kasnije sam saznao da sam imao infarkt, to je trajalo osam i po sati, zvao sam Hitnu tek kad sam počeo da tonem u nesvest. Hitno su me operisali i ugradili dva stenta. Nisam ni slutio da je to samo početak muka.
U rat zbog pasoša
Zaim je 1998. otišao u policiji da izvadi pasoš kako bi otputovao kod ujaka, koji je živeo u Irskoj i sredio mu je boravak na osnovu spajanja porodica. Međutim, tamo su mu rekli da nije služio vojsku i da od pasoša nema ništa dok ne odsluži dug zemlji.
- U vojsku je, po rasporedu, trebalo da odem iduće godine, ali se meni nije čekalo. Tražio sam da me odmah pošalju i u septembru sam se obreo u kasarni u Valjevu. Bio sam sjajan strelac. Već 4. marta sam dobio prekomandu na Kosovo, zajedno s Tomaševićem - kaže Zaim.
HVALA DOKTORU RADOVANOVIĆU
U avgustu iste godine otišao je u Srbiju, a već posle tri dana pojavila mu se voda u plućima.
- Udarila su me dva infarkta, bio sam klinički mrtav, oživljavali su me defibrilatorom. Kardiologu Nebojši Radovanoviću iz Kliničkog centra Srbije sam zahvalan što nije odustajao i spasao mi život.
Vratio se u Irsku, gde su mu ugradili pejsmejker. Ali srce je i dalje slabilno, a onda je propala i prva šansa za transplantaciju.
- Pio sam 70 tableta dnevno, po ceo dan sam bio na infuzijama i tako pet meseci u bolnici. Doktor mi je otvoreno rekao: "Zaime, ti umireš. Jedini način da živiš je da ti ugradimo veštačko srce, dok se ne pronađe donor."
Ni ta operacija nije mogla da prođe bez problema.
- Rekli su mi da će me držati u veštačkoj komi dva dana, ali se situacija iskomplikovala, pa sam u komi proveo 15 ili 16 dana, ne znam tačno. Sad menjam baterije u aparatu, čekam novo srce i spremam se da naredne godine otputujem u Srbiju, da u Kruševcu odam počast drugovima, koji su pali na braniku otadžbine - kaže.
BONUS VIDEO: