Pravi savet: Evo u šta treba da investirate - uloženo se sigurno vraća
IZVOR: Biljana KNEŽEVIĆ - 24.04.2020 | 05:33
Povodom nedavnog poziva kopredsednika Nacionalnog tima za preporod sela Srbije ministra Milana Krkobabića i akademika Dragana Škorića povratnicima iz inostranstva da ulažu u otadžbinu stigla su mnoga pitanja iz zemlje i inostranstva sa širokim tematskim interesovanjem. Najčešća su ona koja se odnose na to u koju proizvodnju se isplati ulagati i u koje krajeve Srbije valja investirati.
Nacionalni tim za preporod sela Srbije u serijalu koji će uslediti narednih dana, a počinje danas, odgovaraće na pitanja naših sunarodnika prema tematskim oblastima. Prva je voćarstvo...
Posle konsultacija sa stručnjacima Akademijskog odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), ministar Krkobabić i akademik Škorić ističu da se voćarstvo pokazalo kao odličan model u razvoju nerazvijenih područja Srbije i u rešavanju ekonomskih, socijalnih i demografskih problema. U toj oblasti još nismo iskoristili agroekološke uslove koje imamo i u voćarstvo vredi investirati.
Preporuke tima za preporod sela Srbije- Šljive: čačanska lepotica, čačanska rodna, stenlej i svakako požegača, kao najbolja sorta za preradu, plus crvena ranka, kao veoma pogodna za proizvodnju rakije. Od novih sorti odlične su toptejst i prezenta - Jabuke: zlatni delišes i gala sa svojim klonovima, greni smit, fudži - Višnje: najbolja za preradu je oblačinska, ali treba saditi i krupnoplodne sorte, kao što je šumadinka, kao i mađarske sorte erdi botermo, erdi jubileum i ujfertoška grozdasta - Dunje: leskovačka i vranjska, ali i bugarske sorte asenica, hemis i trijumf - Kruške: karamanka, viljamovka, australijska sorta pakams trijumf, italijanske turandot i karmen - Jagode: kleri je vodeća, dok su za plasteničku proizvodnju odlične alba i džoli |
Ministar Krkobabić tim povodom ističe:
Foto: ST/Đ. KOJADINOVIĆ
- Prvi izvozni posao Srbije u Ameriku je bio izvoz suvih šljiva 1893. godine, kada je izvezeno 30.000 tona šljiva, inkasirano 37 miliona dolara i Srbija je izbegla finansijsku krizu. Voleo bih da i danas izvoz voća i voćnih prerađevina bude zlatni posao Srbije.