Rekordne investicije u Srbiji – najviše iz Kine, kompanije iz SAD, Nemačke i Japana najavljuju nove!
IZVOR: Republika - 08.01.2023 | 08:12
"Savršena oluja" ljulja svetsku ekonomiju, ali srpski ekonomski brod za sada odoleva.
Iako manji od priželjkivanog, ipak se beleži privredni rast, a kurs se drži stabilno. Jedan od razloga je u rekordnom prilivu stranih investicija. Najviše iz Kine, nešto iznad milijardu evra, a slede Velika Britanija i Nemačka.
Iako je izgledalo preoptimistično očekivanje da će u situaciji energetske krize, rusko-ukrajinskog sukoba i visoke inflacije, priliv direktnih stranih investicija u Srbiju dostići između 4,3 i 4,4 milijarde evra - to se ipak desilo. Podaci za četvrto tromesečije tek će da se sumiraju, ali će u taj zbir svakako ući i 382 miliona evra koliko je ulaganje za, u decembru otvorenu, fabriku japanskog proizvođača guma "Tojo Tajers".
Iako je izgledalo preoptimistično očekivanje da će u situaciji energetske krize, rusko-ukrajinskog sukoba i visoke inflacije, priliv direktnih stranih investicija u Srbiju dostići između 4,3 i 4,4 milijarde evra - to se ipak desilo. Podaci za četvrto tromesečije tek će da se sumiraju, ali će u taj zbir svakako ući i 382 miliona evra koliko je ulaganje za, u decembru otvorenu, fabriku japanskog proizvođača guma "Tojo Tajers".
Foto: Tanjug/AP
- Verujem da i ovih 117.000 metara kvadratnih nije ni blizu poslednje velike investicije Tojo Tajersa u našu zemlju, a inače 283 miliona evra investicija u našu zemlju. Sve ukupno biće preko 300 značajno - kaže Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
I nije. Kada "Nidek" završi fabriku za proizvodnju pogonskih elektromotora za električna vozila u Novom Sadu uz novi petogodišnji investicioni ciklus u proširivanje kapaciteta i poboljšanje proizvodnje koji je pokrenuo JTI (Japan Tabako), Japan će se učvrstiti na listi najznačajnijih investitora.
Stranim investicijama rešavan je problem nezaposlenosti koja je sa prošlogodišnjih 8,9 odsto - nikad manja.
- Mi ćemo nastaviti da zapošljavamo ljude iz različitih disciplina sa različitim znanjem i stvarno nameravamo da iskoristimo izuzetan talenat i znanje koje postoji Srbiji", kaže Sindi Nikola - potpredsednica za nove talente "Rivian" iz SAD.
Slovenija po investicijama na petom mestu
Prošle godine je iz fabrike "Gorenje" u Valjevu izašao je desetomilioniti frižider. Slovenija je po investicijama na petom mestu, a kada je početkom decembra "Steklarna Hrastnik" preuzela iz stečaja "Srpsku fabriku stakla" u Paraćinu, Vlada je odahnula jer se time stavlja tačka na višegodišnji uvoz stakla.
Foto: Shutterstock, Pixabay
- I zato što nemamo sopstvenu proizvodnju stakla, odnosno svako ne dovoljnu, neke od naših privrednih grana nisu mogle dalje da rastu, i nisu mogle da izvoze dovoljno. Ovo je takođe problem koji danas počinjemo da rešavamo ovom investicijom u Srpsku fabriku stakla. Zato je to strateški interes - navodi premijerka Ana Brnabić.
Tamo gde su strani investitori menja se slika celog kraja. Dok nemački ZF u Pančevu gradi drugu fabriku za proizvodnju motora za električne automobile u koji se sa inženjerskim centrom ulaže 250 miliona evra, država će graditi auto-put ka Zrenjaninu i brze saobraćajnice ka Vršcu. Uz bolje saobraćajne veze, Pančevci će dobiti i čistiji vazduh.
- Najavljujemo jednu od najvećih investicija u javno-privatnoj saradnji u srpskoj istoriji. Time definišemo važnu prekretnicu za našu grupu. Prvi proizvodni pogon ZF-a sa nultom stopom emisije - kaže Stefan fon Šukman, član UO ZF-a.
"Fijat" ostaje da proizvodi električne automobile
Foto: youtube.com/ CarReviews EU
April je razrešio dilemu i da li "Fijat" ide iz Srbije ili ostaje. Ostaje - da proizvodi električne automobile.
- Bićemo veoma ponosni kada vozila u narednih nekoliko godina počnu da izlaze sa trake. Videćete da su ta vozila prelepa - kaže Karlos Tavareš, izvršni direktor "Stelantisa".
Spisku treba dodati i fabriku za održavanje i servisiranje avio-motora MTU, "Gruner" i druge.
Nisu sve priče bile uspešne
Međutim, nisu sve priče bile uspešne. U novembru, bez najave prema tvrdnjama radnika, turska kompanija "Berteks tekstil" koja je od 2017. radila u Kragujevcu zatvorila je fabriku i oglasila prodaju objekta.
Za deo javnosti koja od početka ima kritički stav prema opravdanosti davanja podsticaja stranim investitorima - argument za preispitivanje mera Vlade.
Za Vladu računica je jasna. Podsticaji koji se daju kroz infrastrukturu i po novozaposlenom radniku vraćaju se za 15 meseci. Zbog toga je Ministarstvo privrede u decembru potpisalo ugovore o novom investicionom ciklusu vrednom 180 miliona evra.
Već u prvom kvartalu ove godine očekuju se novi pogoni, a između ostalih pominju se nemački "Boš", "Kontinental", "Bicerba", austrijski "Palfinger" i kineski "Mint".
(Republika/RTS)
Bonus video: