STIGLE NOVE CENE GORIVA! Evo koliko ćemo plaćati benzin i dizel do sledećeg petka!


IZVOR: Republika/J.B. - 26.04.2024 | 11:44


Praznične cene iznenadiće mnoge!

Foto: Tanjug/S. AĆIMOVIĆ
STIGLE NOVE CENE GORIVA! Evo koliko ćemo plaćati benzin i dizel do sledećeg petka!

Od danas, od 15 časova, na benzinskim pumpama širom Srbije, nova cena goriva će biti primenjena. Litar evro dizela koštaće 206 dinara, dok će litar benzina evropremijum BMB biti 198 dinara.

Nove cene goriva biće na snazi do sledećeg petka 12. aprila. U odnosu na prošlu nedelju, cene derivata ostale su iste.

Prema podacima sa berzi, cena sirove nafte je porasla na 84,067 dolara, a cena nafte Brent na 89,591 dolar. Evropski fjučersi gasa su se na otvaranju berze TTF prodavali po ceni od 29,975 evra za megavat-sat.

U fokusu trgovaca u četvrtak bilo je blago usporavanje rasta američke privrede u prvom tromesečju, koje se očitovalo u godišnjoj stopi rasta od 3 posto. U četvrtom kvartalu iznosila je 3,1 posto.

Posustajanje aktivnosti nadovezalo se na naznake posustajanja potražnje za gorivom, iskazano u snažnom rastu zaliha benzina u prošloj nedelji, za 5,6 milijuna barela, prema podacima ministarstva energetike.

Zalihe sirove nafte naglo su pak smanjene, za 7,3 milijuna barela, uz skok izvoza.

Vud Mekenzi, konsultantska kuća za energetiku sa sedištem u Edinburgu, objavila je nedavni izveštaj koji navodi da je više od petine globalnih kapaciteta za preradu nafte u opasnosti od zatvaranja. Analizirajući 465 kapaciteta za preradu nafte, Vud Mekenzi je utvrdio da je 21 odsto tih kapaciteta u 2023. godini bilo pod rizikom od zatvaranja. Marže na benzin su niže, a globalno raste pritisak da se smanje emisije ugljenika.

Većina lokacija koje su u opasnosti od zatvaranja nalazi se u Evropi i Kini, što dovodi u pitanje oko 3,9 miliona barela dnevno (bpd) kapaciteta prerade nafte.

Podaci kompanije Konvejv pokazuju da je od 2009. godine zatvoreno oko 30 evropskih rafinerija, dok ih još uvek radi skoro 90. Ovo zatvaranje je rezultat konkurencije novijih i složenijih postrojenja na Bliskom istoku i Aziji, kao i uticaja pandemije korona virusa.

BONUS VIDEO