UDAR NA SPC NA ČETIRI FRONTA! PREKO CRKVE RUŠE SRBIJU: Uveliko počela realizacija nove strategije Zapada
IZVOR: Republika - 26.12.2021 | 20:03
Ako slomimo Srpsku pravoslavnu crkvu, slomićemo i Srbiju! Ovako bi, u jednu rečenicu, mogla da se svede nova strategija zapadnih centara moći čiji je krajnji cilj destabilizacija naše države i slabljenje naše pozicije u razgovorima o Kosovu, Republici Srpskoj i po mnogim drugim pitanjima.
Kako za Srpski telegraf objašnjavaju izvori iz bezbednosnih struktura, plan Zapada, u suštini, ima četiri dobro izabrana pravca udara (pogledajte okvir).
- Jedan pravac ide preko vaseljenskog patrijarha, koji blisko sarađuje sa Amerikancima, drugi se bazira na svojevrsnom progonu SPC u regionu, sa posebnim akcentom na Crnu Goru, treći na slabljenje unutrašnje kohezije i strukture Crkve, dok četvrti podrazumeva talasanje unutar SPC preko episkopa koji služe nekim drugim interesima, a nije da ih nema - precizira naš sagovornik.
SUSRET U ISTANBULU
Da su ove tvrdnje i te kako osnovane, pokazuje i to što se vaseljenski patrijarh Vartolomej pre desetak dana u sedištu Patrijaršije u Istanbulu sastao s delegacijom raskolničke makedonske pravoslavne crkve (MPC), koju SPC ne priznaje, Partenijem, igumanom Bigorskog manastira, koji sebe naziva episkopom antanijskim. U delegaciji je bilo još nekoliko članova MPC. To se desilo prvi put i predstavlja jasan signal da ćemo se u bliskoj budućnosti suočiti sa mogućim priznavanjem MPC za samostalnu crkvu, baš kao što je mimo svih pravila i kanona Ukrajini priznata sopstvena pravoslavna crkva.
Indikativno je, takođe, da se poseta dogodila samo nedelju dana posle učešća hora Bigorskog manastira na Međunarodnom festivalu vizantijskog pojanja u Atini, čime je i Grčka pravoslavna crkva (izuzetno bliska vaseljenskom patrijarhu, koji je po nacionalnosti Grk) pokazala na čijoj strani stoji po ovom pitanju.
TAČKE PRITISKA
2. Temeljni ugovor Crne Gore i SPC i dalje nije potpisan iako je vlast u Podgorici to najavljivala nebrojeno puta
Foto: Tanjug/AP
3. Pokušaji da se takozvane prekomorske eparhije, pre svega one u SAD, potpuno odvoje od SPC i funkcionišu maltene kao potpuno samostalne crkve
Foto: Tanjug/Printscreen
4. Rovarenje unutar SPC preko poslušnih vladika, kao i podmetanje raznih mina poput one nedavne, kada se vladika Grigorije sreo sa Violom fon Kramon, nakon čega je ona saopštila da "SPC u stvari ne postoji, već je svaka eparhija crkva za sebe"
Istoričar Aleksandar Raković za Srpski telegraf kaže da se nada da neće doći do eskalacije i neposrednog antikanonskog intervencionizma Carigradske patrijaršije u unutrašnja pitanja SPC. Manje je optimističan verski analitičar Željko Injac.
- Onaj svečani prijem makedonskih raskolnika kod patrijarha Vartolomeja sigurno jeste korak ka priznavanju nekanonske MPC i vid pritiska, udar na SPC. Sličan scenario smo gledali u Ukrajini - kaže Injac i objašnjava da je, prema kanonima Crkve, MPC pomesna crkva SPC.
Teolog Stojković: Samo slep čovek to ne bi video
Foto: Privatna arhiva
Teolog Miloš Stojković Hilandarac ističe da smo svedoci toga da je mnogima zasmetala jaka Srbija, ali i najčvršći odnos države i Crkve u novijoj istoriji:
- Sve to apsolutno smeta velikim silama i moćnicima koji bi da ometu ubrzani napredak naše zemlje. Smeta im i što Srbija više nije banana država na kolenima. Naravno da žele na sve načine da uzdrmaju i Crkvu, to je činjenica koju samo slep čovek ne može da vidi. Nažalost, i poslednji postupci vaseljenskog patrijarha idu na rušenje jedinstva pravoslavne crkve i naruku velikim svetskim moćnicima.
ČUVAR DRŽAVNOSTI
Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost konstatuje da su napadi na SPC istovremeno napadi na državu, srpski identitet, kulturu, tradiciju i srpsko kulturno nasleđe.
- SPC je u vekovima kada nije postojala srpska država bila čuvar srpske državnosti, a još više je bila zaštitnik srpskog duhovnog, kulturnog i istorijskog nasleđa. Neprestano se zamenjuju teze političke elite u regionu, koje su svakako podstaknute iz pojedinih centara političke moći na zapadu, i pokušava da se rasturi kanonsko jedinstvo SPC, kao pomesne crkve u vaseljenskoj pravoslavnoj zajednici, koje je priznato i istorijski potvrđeno. U Crnoj Gori, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji, a takvi glasovi se čuju i na KiM, pa i u BiH, postoje čitavi pokreti i organizacije pod političkom i finansijskom zaštitom tamošnjih političkih elita. Ako udariš na Crkvu, ako njoj oduzmeš njena prava, nadležnosti i jurisdikcije, ti si već na pola puta da to isto učiniš i sa srpskim identitetom, što je i cilj - ističe Karanović, uz napomenu da je Vaseljenska patrijaršija godinama u velikom jedinstvu s Vašingtonom.
BONUS VIDEO