PRIVEDEN RUSKI NOVINAR, BEZ DOZVOLE SNIMAO BAZU U RAŠKOJ! Šok informacija trese Srbiju, OVO JE EPILOG!
IZVOR: Republika - 13.12.2022 | 11:57
Srpska policija privela je dopisnika ruske televizije "Zvezda" Alekseja Degtjarova jer je neovlašćeno snimao bazu u Raškoj, prenose mediji i Telegram kanali.
Ono što je dodatno interesantno je i da je Degtjarov novinar televizije koja inače pripada Ministarstvu odbrane Rusije.
- Dopisnika Zvezde privela je srpska policija dok je radio u Raškoj, na administrativnom prelazu sa Kosovom. To je sam saopštio našoj redakciji. Istražujemo razloge privođenja. Uputili smo sve potrebne zahteve našem konzulatu - navodi se u saopštenju televizije.
Ruska ambasada je u kontaktu sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Srbije radi razjašnjenja situacije, saopšteno je iz ruske ambasade, prenosi Sputnjik.
Ubrzo nakon informacije koja se pojavila u medijima, o hapšenju ovog novinara, objavljeno je i da je Degtjarov pušten na slobodu, a kako Sputnjik prenosi na Telegrafu, radilo se o nesporazumu.
SKEPTIČNI SA RAZLOGOM
Razumljivo je da nije lako poverovati u to da je hapšenje novinara usledilo usled nesporazuma, naročito kad se uzme u obzir za koga taj novinar radi i lokacija, kao i okolnosti u kojima je uhapšen.
Sumnju u to šta je ruski novinar televizije koja pripada ruskom ministarstvu odbrane radio na Kosovu i da li je zapažao ili izveštavao, dodatno potpiruje i činjenica da je pre tri godine u Srbiji "bukatala" afera, o kojoj je pisala i Republika, a koja se tiče ruskog agenta koji je uhvaćem tokom vrbovanja srpskog generala.
Naime, na snimku koji se pojavio krajem 2019. godine, video se pripadnik GRU-a (ruske vojnoobaveštajne službe) Georgija Klebana, koji daje mito "srpskom agentu - visoko pozicioniranom službeniku", a bila je reč o oficiru Vojske Srbije.
Georgij Kleban bio je na poziciji pomoćnika izaslanika odbrane pri ambasadi Rusije u Beogradu, ali je sa te pozicije odjavljen u junu 2019.
Foto: Tanjug/ T. RADOVANOVIĆ
Klebanovo ime pojavljuje se na sajtu Ministarstva odbrane Srbije u vesti od 23. oktobra 2017, kada je kao predstavnik izaslanstva odbrane Ruske Federacije povodom Dana oslobođenja Novog Sada u tom gradu obišao grobove šestorice mornara Crvene armije, koji su poginuli u borbi za oslobođenje.
Autentičnost ovog snimka tada je potvrdila i BIA, usled čega je bila organizovana i sednica Saveta za nacionalnu bezbednost.
U međuvremenu, Bezbednosno-informativna agencija (BIA) potvrdila je autentičnost snimka, a o detaljima slučaja javnost će biti obaveštena nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost.
DRŽAVA BILA U PRIPRAVNOSTI
Na pitanje Republike ko su osobe koje se nalaze na pomenutom snimku i koji je bio cilj te akcije, od predstavnika ruske ambasade tada nismo dobili odgovor.
Bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac prvi je na Tviteru skrenuo pažnju na ovaj snimak.
- Kada su se MO i GŠ obratili domaćoj i stranoj javnosti rečenicom da neće dozvoliti puč, možda su na ove strance mislili?! Obavezno pročitati i pogledati - napisao je Šutanovac, a zatim ironično dodao da veruje da je danas svima jasno zašto se insistira na diplomatskim statusu vatrogasaca u Nišu, uz ocenu da "razmena bele za crvenu kesu iziskuje imunitet".