Ministar Krkobabić sa ambasadorom Mađarske: Sela kao čuvari kulturnog i nacionalnog identiteta Srbije i Mađarske


IZVOR: Republika - 02.06.2023 | 16:00


Današnji susret bio je posvećen očuvanju ruralnih delova, posebno sela kao prepoznatljivih i dragocenih čuvara kulturnog i nacionalnog identiteta Srbije i Mađarske, izjavio je ministar Krkobabić

Foto: Milan Obradović
Ministar Krkobabić sa ambasadorom Mađarske: Sela kao čuvari kulturnog i nacionalnog identiteta Srbije i Mađarske

Prva radna poseta ambasadora Mađarske u Republici Srbiji Nj.E. gospodina Jožefa Zoltana Mađara ministru za brigu o selu Milanu Krkobabiću protekla je srdačno i sa velikim obostranim razumevanjem.

- Današnji susret bio je posvećen očuvanju ruralnih delova, posebno sela kao prepoznatljivih i dragocenih čuvara kulturnog i nacionalnog identiteta Srbije i Mađarske - izjavio je ministar Krkobabić, nakon sastanka u Palati Srbija. 
 
Na sastanku je istaknut izuzetan značaj privredne saradnje dveju zemalja, velika bliskost u rešavanju pitanja razvoja sela, ali i izuzetna zainteresovanost obe strane da unaprede saradnju i uverenje da su mere koje preduzimaju primenljive u obe zemlje podjednako. 

- Uprkos granicama i pripadnosti Mađarske Evropskoj Uniji, daleko je više onoga što nas spaja od onoga što nas razdvaja. Sela Srbije i sela Mađarske mogu da budu ta prava spona - saglasni su učesnici sastanka.

 
- Naša briga za seosko stanovništvo i mesta u kojima oni žive nije spontana već ciljana i osmišljena - izjavio je Jožef Zoltan Mađar i dodao da je prepoznatljiva briga Srbije kroz programe Ministarstva za brigu o selu za mađarsku zajednicu u Srbiji, pravi primer kako državni programi mogu na efikasan način promeniti demografsku sliku sela. POGLEDAJ GALERIJU

U sedam opština u Srbiji sa pretežno mađarskim življem – Bečej, Kanjiža, Bačka Topola, Ada, Čoka, Mali Iđoš i Senta dodeljeno je kroz Program dodele sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom 198 kuća i svoj dom je dobilo 364 ljudi sa 304 dece. Privredni razvoj pospešen je finansijskim podsticajima za ratarske i stočarske zadruge u Adi, Kanjiži, Čoki i Bečeju, jer se evropski koncept zadruga, primenjen poslednjih godina u Srbiji, pokazao imanentan i primeren model organizovanja malih individualnih proizvođača.
 
Učesnici sastanka razgovarali su o izazovima sa kojima se obe zemlje suočavaju u kompleksnom pitanju očuvanja i razvoja ruralnih područja. I jedna i druga zemlja nalaze načine da život na selu učine primamljivim i da približe infrastrukturu i društveni život u selima onome koji imaju gradske sredine.

Mađarska strana istakla je da je pre deset godina 69% stanovništva Mađarske živelo u gradovima i da je trenutno na snazi sedmogodišnji nacionalni plan razvoja koji predviđa i značajne podsticaje za agrarnu politiku, podsticaje za zapošljavanje, otpočinjanje biznisa, ali i izgradnju i obnovu kuća porodicama u seoskim sredinama. 
 
Sagovornici su istakli značaj dobrih odnosa vlada dveju zemalja i dogovorili smernice dalje saradnje i razmene iskustava. 

BONUS VIDEO: