VUČEVIĆ O VAŽNOM SUSRETU: Sastanak Vučića i Stoltenberga prilika da se čuje srpska strana po pitanju KiM
IZVOR: Republika - 19.07.2023 | 11:10
Vučević ističe da je Srbija vojno neutralna zemlja koja ne želi da se priključi ni jednom vojnom savezu
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević izjavio je danas da je sastanak predsenika Srbije Aleksandra Vučića sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom u Briselu, prilika da se čuje kako Srbija doživljava dešavanja na Kosovu i Metohiji, odnosno režima koji Aljbin Kurti sprovodi sa ciljem da zastraži Srbe u južnoj srpskoj Pokrajini.
On je za TV Pink rekao da je sastanak Vučića i Stoltenberga važan zato što je NATO faktor koji je ključan za pitanje bezbednosti za sve građane na KiM.
"Predsednik Republike je sa Stoltenbergom imao čitav niz susreta i dobre odnose, i ovaj sastanak je prilika da se čuje i srpska strana, odnosno faktografija kako to Srbija razume i doživljava dešavanja na KiM, kontinuitet terora i zastrašivanja Srba, režim koji Kurti uporno sprovodi", zaključio je on.
Ističe da, iako je Srbija vojno neutralna zemlja koja ne želi da se priključi ni jednom vojnom savezu, njen nacionalni državni interes da ima što bolje odnose sa NATO paktom, i da traži od KFOR-a da garantuje bezbenost prava slobode za sve građane na KiM, posebno manjinske grupe i Srbe.
Dodaje da je sastanak u Briselu dobra prilika da Srbija iznese svoje argumente, zabrinutost zbog naoružavanja Albanaca na KiM, zabrinutost zbog kršenja rezolucije 12 44, zbog nereagovanja KFOR-a u smislu onog što je njihova misija, zadatak i obaveza.
"KFOR ne sme da dozvoli tu eskalaciju koju smo videli danima i nedeljama unazad, sa zebnjom da to može i dalje da se odvija, jer imamo sa druge strane čoveka koji se odaziva na ime i prezime Aljbin Kurti koji je spreman sve da uradi da bi ispunio svoju političku misiju", rekao je ministar.
Vučević kaže da je Srbija donela odluku o proceni podrške da se zakaže sednica kako bi se vratilo polje razgovora oko KiM u Savet bezbednosti UN-a i gde su dve stalne članice drugačijeg stava nego članice koje dolaze iz grupacija Kvinte, i dodaje da Srbija mora da razgovara sa svima, pa i sa onima koji misle drugačije i koji deo srpske teritorije vide kao nezavisnu državu.
Napominje da ne bi uopšte smelo da bude tzv. kosovskih policijskih snaga na severu KiM, bez odobrenja srpskih gradonačelnika kojih trenutno nema, a ne samo da prisustvo policije bude smanjeno za 25 odsto, kako je urađeno.
"Teška je situacija za Srbiju, ali to nije poziv na predaju i odustajanje, nego dobro sagledavanje svih okolnosti, razumevanja činjenica, politike i razumevanja pozicije svih aktera, i u odnosu na to pronalaženje metodologije najbolje zaštite državnih i nacionalnih interesa", ocenio je on.
Smatra da je politika predsednika Srbije Aleksandra Vučića po pitanju KiM političko nadmudrivanje, ne u smislu "potkusurivanja" sa srpskim narodom na KiM, nego u smislu vođenja međunarodne politike i diplomatije zaštite državnih interesa.
Kada se radi o tome da Turska naoružava Prištinu, Vučević kaže da Turska ima snažnu vojsku i vojnu inustriju, i da su se tim potezom Turske, povećali bezbednosni rizici za Srbiju, iako je Vojska Srbije jača od tzv. kosovskih snaga bezbednosti.
"Vojska Srbije je daleko jača od kosovskih snaga bezbednosti, ali to nije junačenje već sagledavanje onog što se dešava, razumevanje, praćenje. Danas su veći bezbednosni rizici za Srbiju nego što su bili pre ovoga, pošto sada oni imaju pet bajraktara TB2 koje nisu imali, imaju protivoklopne sisteme, nove minobacače, bacače granata, to sve menja odnos snaga na terenu. Oni se pripremaju i rade na jačanju toga što vide kao svoju buduću vojsku", ocenio je Vučević.
Dodaje da su sistemi koje je Turska poslala donacija, jer Albanci na Kosovu nemaju para da kupe bajraktare, koji koštaju od 60 do 70 odsto ukupno godišnjeg budžeta koji je namenjen za ministarstvo odbrane takozvanog Kosova.
Srbija ima privrednu i ekonomsku saradnju sa Turskom, napomenuo je ministar i dodao da je državni interes Srbije da ima što bolje odnose sa Turskom, jer ona pokušava sebe da pozicionira kao geopolitičkog igrača i sa značajnim uticajem na Zapadnom Balkana.
Ministar Vučević smatra da sve albanske političke stranke na Kosovu imaju isti politički cilj, a to je da Kosovo bude potuno nezavisno i da se ide u proces ujedinjenja sa Albanijom, a da je Kurti najtransparentiji i najradikalniji i dolaženju do tog cilja.