NVO OFANZIVA - KAMPANJA PROTIV SRBIJE I VUČIĆA: Sinhronizovani pritisak na vlast se pojačava
IZVOR: Republika - 15.10.2023 | 22:00
Grupa nevladinih organizacija poslala pismo EU u kojem traži da se "promeni politika prema našoj zemlji".
Bliže se izbori, a uporedo s tim pojačavaju se napadi na Srbiju i Aleksandra Vučića. Kako spolja tako, nažalost, i iznutra.
Sledeći primer nekih opozicionih stranaka koje su pisale pisma žaleći se na navodno neregularne izborne uslove i tražeći sankcije protiv Vučića (videti okvir), sada su se javile i NVO organizacije, pokrećući frontalni udar na Srbiju. Traže, naime, od Zapada da "napusti politiku saradnje s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem".
KORAK DALJE
Potpisnici apela su dobro poznati: Evropski pokret u Srbiji, CRTA, Građanske inicijative, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Centar savremene politike, Centar za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond)... Kažu oni, potrebno je "promeniti trenutnu politiku sklapanja sumnjivih dogovora s autokratskim liderima jer se time žrtvuje demokratija u regionu radi postizanja kratkoročne stabilnosti".
I ne samo to, idu i korak dalje, navodeći da zapadni Balkan ide ka "ivici još jednog haosa i uništenja".
Potpisuju ovo i Inicijativa mladih za ljudska prava, Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava - Yucom, Autonomni ženski centar, Slavko Ćuruvija fondacija i Partneri Srbija.
S ovim napadima NVO javnost je upoznao poslanik SNS Vladimir Đukanović, koji je podelio isečke članaka iz opoziciono nastrojenih medija koji govore o ovim apelima i podelio ih na nalogu na Tviteru.
- Dobro upamtite ovu gomilu idiota. Svaki dalji komentar je suvišan - napisao je Đukanović.
Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost ocenjuje za Srpski telegraf da su NVO povezane s našim opozicionim strankama i da više funkcionišu kao političke partije nego kao nevladine organizacije.
Foto: printscreen
- Ako uzmemo u obzir to da smo pre ovoga imali pismo opozicionih lidera i stranaka koji su zahtevali da se uvedu sankcije rukovodstvu zemlje, predsedniku Aleksandru Vučiću na prvom mestu, a to je sankcionisanje države, na kraju krajeva, onda ovu poruku NVO ne možemo tumačiti drugačije nego kao sinhronizovan pritisak, ofanzivu na vlast i Srbiju s ciljem da se promeni vlast pomoću spoljnog faktora - navodi Graovac.
STRANI FAKTOR
Kako ističe, ova vrsta pritiska odgovara i zapadnim silama.
- To što očekuju da ih neko sa zapada instalira na vlast je potvrda da ništa nisu naučili u proteklih 10 godina - zaključuje Graovac.
Očigledno je da mnogi priželjkuju da Srbija klekne i bude na zemlji, a da ti podanički potencijali iskazani u regionu budu prisutni i kod nas, smatra Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije.
- Pokazalo se da ljudi koji imaju tu vrstu odnosa prema stranom faktoru najveću sreću vide u težnji da nema samostalnosti u srpskoj politici - navodi Miletić.
Foto: tanjug
Ugledali se na Đilasa, Mariniku, Lutovca, Zelenovića, Ponoša...
Podsetimo, pet opozicionih parlamentarnih stranaka i organizacija, među kojima su one čiji su članovi Dragan Đilas, Marinika Tepić, Zoran Lutovac, Nebojša Zelenović, Zdravko Ponoš i njima slični, uputilo je pre nekoliko dana pismo Đuzepu Borelju, visokom predstavniku EU za spoljnu politiku. U tom pismu eksplicitno su zatražili uvođenje sankcija koje bi se odnosile na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a sve pod paravanom navodne brige da kaznene mere ne pogode narod.
BONUS VIDEO: