VELIKE SILE POKUŠAVAJU DA NAVEDU BEOGRAD DA SE ODREKNE KIM: "Ključno je osnivanje Zajednice srpskih opština"
IZVOR: Republika - 26.10.2023 | 10:09
Činjenica je da smo svedoci pokušaja jednog hitnog rešavanja pitanja Kosova i Metohije, jedne veštačke hitnosti-rekao je naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu Aleksandar Mitić
Naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu Aleksandar Mitić poručuje da velike sile još jednom pokušavaju da izvrše pritisak na Srbiju da se odrekne Kosova postavljajući neke nove, kako je naveo, veštačke rokove u dijalogu Beograda i Prištine.
Petorka izaslanika EU, SAD, Nemačke, Francuske i Italije prošle nedelje u Beograd i Prištinu donela je "novi plan za nastavak dijaloga" i rokove za njegovo sprovođenje, uključujući i nacrt statuta ZSO, po ugledu na, kako je naveo portparol EU Peter Stano "evropske modele". Dijalog Beograda i Prištine danas će biti jedna od ključnih tema Evropskog saveta u Briselu, gde će se okupiti lideri država članica, a u sedište EU pozvani su i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti.
- Činjenica je da smo svedoci pokušaja jednog hitnog rešavanja pitanja Kosova i Metohije, jedne veštačke hitnosti. Ti veštački rokovi čiji smo bili svedoci i prethodnih godina su jednostavno samo jedan instrument pritiska, oni ništa ne znače u suštini. Imali smo i ranije razne rokove. Kao što se i sada priča da je potrebno da se to pitanje reši pre američkih ili izbora za Evropski parlament. Pa to smo imali i pre pet godina, kada su bili prethodni američki i evropski izbori - kaže Mitić za Kosovo onlajn.
Dodaje da se od Srbije zahteva da uvek u tim trenucima napravi neki gest i kako kaže, bude primorana da odstupi od nekog svog vitalnog interesa.
- Tako je pre nekoliko godina potpisan Vašingtonski sporazum neposredno pred američke izbore, koji ništa nije doneo osim što je Izrael priznao Kosovo. Tako da ne smemo da upadnemo u tu igru veštačkih rokova koje nameću zapadni posrednici, koji su pristrasni i imaju vrlo jasan cilj, a to je da zaokruže kosovsku nezavisnost, da joj daju i legalitet i legitimitet na međunarodnom planu. Zašto bismo mi učestvovali u toj igri? Zajednica srpskih opština je obaveza Prištine, a i onih koji su garanti Briselskog sporazuma. On je bio loš za Srbiju, ali ta obaveza je ostala, a ni Priština ni EU je nisu ispoštovale - podseća Mitić.
Dodaje da ključne odredbe Briselskog sporazuma nisu sprovedene čitavu deceniju i da zapadne zemlje pokušavaju sada ponovo da "prevare Srbiju time što bi da promene suštinu potpisanog sporazuma".
- Sada, posle 10 godina kako se ne sprovodi Briselski sporazum, oni pokušavaju na različite načine, to nije samo ove godine, to je i prethodnih godina, da razvodne Zajednicu srpskih opština. Sada je čak drugačije i nazivaju, pominju se 'opštine sa srpskom većinom', sve čine da bi uništili originalni dokument i garancije, ono što je originalno stajalo u tom sporazumu, a to je ZSO koja bi trebalo da ima izvršna ovlašćenja. ZSO bez izvršnih ovlašćenja je prazna ljuštura koja ne služi ničemu. Oni mogu da prave nevladine organizacije sa raznim srpskim prefiksima, ali ako nemaju izvršna ovlašćenja, koja je poenta? Jasno je da je jedan od ključnih ciljeva to u ovom trenutku, da se Beograd u neku ruku opet prevari - ističe Mitić.
Smatra da Srbiji više nije mesto u pregovorima u kojima se pred nju stavljaju oročeni ultimatumi.
- U ovakvim uslovima, s obzirom na stepen koordinacije između zemalja Kvinte i Prištine sa ciljem da se Beograd primora da prihvati odredbe francusko-nemačkog plana i ohridskog aneksa, s obzirom na teror koji sprovodi Priština nad kosovskim Srbima, na jednostrane posrednike, koji su navodno posrednici, a u suštini dolaze sa drugačijim metodama koje nisu diplomatske, učešće u dijalogu u ovom trenutku je kontraproduktivno, jer neće dovesti do bilo kakvih rezultata - smatra Mitić.
Dodaje da su zemlje Kvinte vrlo jasne u tome šta je njihov krajnji cilj.
- To slušamo i u Beogradu i od američkog ambasadora Hila i od nekih drugih zvaničnika. Njihov cilj je da se Beograd kroz prihvatanje ovih sporazuma odrekne Kosova i Metohije i da takozvano Kosovo postane država. U takvom jednom kontekstu ne vidim bilo kakav interes Republike Srbije da učestvuje u jednom takvom dijalogu sa krajem koji je unapred poznat, dakle u dijalogu o modalitetima predaje Kosova. Ne vidim neki poseban razlog za tako nešto. Naravno, jedno je šta ja mislim da bi bilo ispravno, a drugo su pritisci kojima smo očigledno svedoci. Sada imamo novi set ultimatuma i pretnji da se Beograd vrati u dijalog uprkos svemu ovome što se dešavalo poslednjih meseci - navodi.
Dodaje da se zapadne zemlje stalno vraćaju na događaje u Banjskoj od 24. septembra zaboravljajući šta se sve dešavalo pre toga.
- To rade i Kvinta i Priština, ne samo kosovske vlasti. Kvinta im je dala taj kart blanš da rade sve što rade i niko ne radi svoj posao ni Kfor, ni Euleks - ističe Mitić.
BONUS VIDEO