"SRBIJA JE NA PRAVOM PUTU": Intervju sa Tanjom Miščević
IZVOR: Igor KOZARSKI - 19.11.2023 | 19:00
Ministarka za evropske integracije govori o najnovijem izveštaju Evropske komisije.
Evropska komisija (EK) u godišnjem izveštaju konstatovala je napredak Srbije ka članstvu u EU u gotovo svim oblastima. Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević ukazuje za Srpski telegraf da EK i članice EU pomno prate sve što Srbija radi na putu ka članstvu, a posebno u tri ključne političke oblasti. To su vladavina prava, dijalog s Prištinom i usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, pa je i sam izveštaj rezultat njihove procene.
- A napretka ima, to je ocena koju smo dobili od naših evropskih partnera. Naravno, dobili smo i preporuke na koji način dalje treba da radimo da bismo brže dostigli sve ono što se od države kandidata očekuje. Sam formalni dalji napredak zavisi od država članica EU i da li će ga biti do kraja godine, znaćemo polovinom decembra, kad se održava samit šefova država ili vlada EU.
U delu medija objavljena je netačna vest da je izveštaj negativan za Srbiju iako on tada još nije bio objavljen.
Ekonomski kriterijumi su veoma visoko ocenjeni, koji je naš zadatak za 2024?
- Srpska ekonomija jeste najbolje ocenjena, a kao jedan od pokazatelja da tu stojimo vrlo dobro je i taj da je porasla stopa zaposlenosti na 69,3 odsto, a da se istovremeno smanjila nezaposlenost mladih gotovo četiri procenta i sada iznosi 15,1. Važno je da podstičemo konkurentnost naše privrede, da jačamo sektore energetike i saobraćaja i njihovo umrežavanje s evropskim tržištem.
Prema planu rasta, kandidati bi mogli mnogo više da koriste tržište EU ako se prethodno regionalno integrišu. Srbija je pokrenula inicijativu "Otvoreni Balkan" i u nju poziva i druge. Zar to nije dovoljno, šta još u Briselu očekuju od nas?
- U izveštaju smo dobili i dobru ocenu za napore koje ulažemo u regionalnu saradnju, posebno za razvoj odnosa sa susedima. Plan rasta, koji je predložila EK, jeste način da se ubrza naše već desetogodišnje pregovaranje o članstvu u EU i to integracijom u jedinstveno tržište, zajedno s regionalnim tržištem organizovanim u CEFTA. Taj plan može da donese mnoge koristi državama kandidatima, ali i države članice EU moraju da se saglase oko toga da nam otvore vrata kada za to ispunimo uslove, kao i da za to obezbede dodatne fondove kao podršku.