"OVAJ SLUČAJ NE ZASTAREVA" Telohranitelj Zorana Đinđića 21 godinu nakon smrti nekadašnjeg premijera: BIO JE ČOVEK SA VIZIJOM, želeo da zaštiti svakog pojedinca - A ZA TO JE TREBAO SISTEM!
IZVOR: Republika/D.B. - 10.03.2024 | 11:13
On je bio čovek sa vizijom, političar koji je želeo da uvede sistem u državi, verujući institucijama, sudu, zaštititi svakog pojedinca, kaže Veruović.
Zoran Đinđić, nekadašnji premijer Srbije, ubijen je pre bezmalo 21 godinu, 12. marta 2003. godine ispred zgrade Vlade Srbije.
Milan Veruović, telohranitelj Zorana Đinđića rekao je za Pink da je premijer upozoren da se atentat priprema, a da sa tim ima veze Velika Britanija, a ne Nemačka, kako se pričalo.
- Bilo je reči o tome, a ništa nije preduzeto. Ovo je delo koje ne zastareva. Ja histeriju ne primećujem. Suviše je relaksirano. Ta zvanučna presuda se zagovara. Oni su glasni u tome. I kada bismo mi sproveli istragu, možda ne bismo došli direktno do krivice nekih političara, ali do ne činjena nstitucija bismo. Ja dobrim delom verujem u to da je bilo saoučesništvo u prikrivanju zločina - rekao je on.
Imao je Zoran svest o tome, i kada je bio u frontu protiv Miloševića, rekao je potom.
- On je bio čovek sa vizijom, političar koji je želeo da uvede sistem u državi, verujući institucijama, sudu, zaštititi svakog pojedinca. A za to je trebao sistem - naveo je Veruović.
Podsetimo, nekoliko sati nakon ubistva Đinđića proglašeno je vanredno stanje u zemlji, koje je trajalo do 22. aprila, kada je ukinuto na predlog Vlade Srbije.
Đinđić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija. U pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada građana.
Foto: Profimedia
Akcija "Sablja"
U policijskoj akciji "Sablja" uhapšen je atentator na premijera, bivši pomoćnik komandanta JSO Zvezdan Jovanović, njegovi pomagači i još nekoliko pripadnika te jedinice, kao i većina pripadnika zemunskog klana i drugih kriminalnih grupa u zemlji i rasvetljena neka nerazjašnjena ubistva iz prethodnih godina.
U avgustu 2003. godine, podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u ubistvu premijera Đinđića, a prvi na listi okrivljenih, Milorad Ulemek Legija, predao se srpskim vlastima 2. maja 2004. godine.
Foto: printskrin, PRofimdia
Suđenje optuženima za ubistvo premijera Đinđića počelo je 22. decembra 2003. godine u Okružnom sudu u Beogradu, u Odeljenju za borbu protiv organizovanog kriminala. Oni su 23. maja 2007. godine proglašeni krivim i prvostepenom presudom osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.
Za organizovanje ubistva premijera na 40 godina zatvora osuđen je bivši komandant "crvenih beretki" Milorad Ulemek. Na istu kaznu osuđen je i Zvezdan Jovanović, neposredni izvršilac ubistva i bivši Ulemekov zamenik. Te presude potvrdio je i Vrhovni sud Srbije 29. decembra 2008. godine.
BONUS VIDEO: