O NEOPHODNOM JEDINSTVU U BORBI PREDSEDNIKA VUČIĆA U GS UN! Ljiljana Smajlović za Republiku: Ubedljivost srpskih argumenta jača bez podela
IZVOR: Republika - 20.05.2024 | 14:45
Naša je nacija stvorena na kosovskom mitu. Suština je tog mita da je iz čeljusti poraza moguće izvući moralnu pobedu i na toj se pobedi ponovo dići, navodi novinarka za naš sajt
Samo tri dana ostalo je do sednice Generalne Skupštine UN o rezoluciji o navodnom genocidu u Srebrenici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otputovao je u Njujork da bi ponovo na licu mesta, u sedištu UN, vodio nimalo laku bitku za odbranu vitalnih nacionalnih interesa, časti i dostojanstva države i naroda iz Srbije i Republike Srpske. Uprkos tome ili baš zato što će taj 23. maj u modernoj istoriji ostati obeležen kao jedan od najtežih političkih momenata za Srbiju i naš narod.
- Nas čeka težak posao, i da budem sasvim ličan, za mene možda najtežih sedam dana od kada sam premijer ili predsednik Srbije. Biću potpuno posvećen našoj borbi, znajući koliko je moćna mašinerija kolektivnog Zapada i znajući koliko su bogati, silni, moćni i bahati. Ali nemamo izbora - kazao je on uz poruku da predaje nema i neće biti.
U toj borbi predsednik uživa sve snažniju podršku naših građana širom sveta koji pozivaju na slogu i jedinstvo.
Na tu temu je za Republiku govorila i novinarka Ljiljana Smjalović, čije navode prenosimo u celosti:
- Zašto se srpska opozicija drži po strani u bici protiv UN rezolucije o Srebrenici? Za mene je to nerešiva politička zagonetka. Srpski argumenti bi ostatku sveta bili ubedljiviji da u Generalnoj skupštini UN kažemo: Ovo je srpsko stanovište, oko ovoga nismo podeljeni, ovo vam ne kaže samo vlast u Beogradu, ovo je stav cele naše političke i državne zajednice.
Mogući odgovor je onaj koji nam je javno ponudio Vladeta Janković, svojevremeno kandidat opozicije za gradonačelnika Beograda koji je rezoluciju o Srebrenici, jednako kao i eventualni ulazak Kosova u Savet Evrope, u aprilu najavljivao kao povoljne obrte za opoziciju. Iz njegovog ugla gledano, ono što nije dobro za Vučića, automatski je dobro za opoziciju.
Meni se ta računica čini riskantnom, ali uskoro će biti testirana na beogradskim izborima pa ćemo se svi uveriti osvaja li opozicija poen time što Vučiću u Generalnoj skupštini padne kruna sa glave.
Na kraju se sve svodi na to ima li smisla ulaziti u unapred izgubljene bitke. Znamo ko je najjači na svetu, i znamo da je na strani naših protivnika. No zar ne postoje bitke u kojim je bolje politički izginuti, nego kibicovati sa strane?
Mislim da se srpska opozicija ovde pogrešno opkladila. Naša je nacija stvorena na kosovskom mitu. Suština je tog mita da je iz čeljusti poraza moguće izvući moralnu pobedu i na toj se pobedi ponovo dići.