MARATONCI TRČE BEŠČASNI KRUG! Umesto slavlja na cilju, srbomrzačka petorka se saplela i pala na nos
IZVOR: Republika - 12.08.2024 | 10:51
Tresla se gora - rodio se miš
Crnim slovima ostaće upisan datum 10. avgust 2024. u dnevnicima Dragana Šolaka, vlasnika "Junajted grupe", Dragana Đilasa, lidera Stranke slobode i pravde, Aljbina Kurtija, premijera privremenih prištinskih institucija, Andreja Plenkovića, premijera Hrvatske, i Viole fon Kramon, doskorašnje evroposlanice i osvedočene mrziteljke Srbije i Srba, a ponajviše predsednika Aleksandra Vučića.
Iz petnih žila se ova petorka trudila da slomi i sruši predsednika Srbije Aleksandra Vučića navodnim građanskim protestima protiv iskopavanja litijuma, a sve su nade polagali u subotu 10. avgust, ali su (ponovo) slomili zube.
Hronologija
Foto: Printscreen
- protest je počeo u 19 sati na Terazijama
- oko 20 časova, nakon obraćanja nekoliko govornika, Zlatko Kokanović iz organizacije Ne damo Jadar pozvao okupljene da krenu ka Gazeli
- kada je čelo kolone stiglo na Gazelu, saopšteno da se dele u dve grupe, koje će blokirati dve železničke stanice - Prokop i Novi Beograd
- treća grupa ostala na Gazeli, gde je blokirala saobraćaj, zabeležen niz incidenata, tuča i sudara
- broj okupljenih na Prokopu i u stanici Novi Beograd smanjivao se iz sata u sat
- oko pet ujutru i na jednom i na drugom mestu bilo je svega po pedesetak ljudi
- policija bez upotrebe sile udaljila okupljene s Prokopa, iz stanice Novi Beograd su sami otišli
- redovan železnički saobraćaj uspostavljen je 6.40
Idemo sada redom, da vidimo šta je to rastužilo članove ožalošćene petorke.
Mediji u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka protest su prenosili direktno, bilo je nekoliko ekipa na terenu do iza ponoći (odjavili se kada je broj okupljenih pao na nekoliko desetina) i to im je bio događaj broj jedan. Organizovali su i otvoreni studio, ali euforija se menjala iz sata u sat kad su shvatili da od svrgavanja vlasti na ulici nema ništa.
Dragan Đilas, istina, nije lično bio na protestu. On je po oprobanom receptu - kad je teško sakrij se iza žene, Marinike Tepić - poslao svoju potpredsednicu stranke na miting, dok je on za to vreme, prema rečima našeg izvora, pio kafu u jednom vračarskom kafiću i pratio vesti. Tepićeva se nije odvajala od protestanata, sela je čak s Ćutom na šine na Prokopu, ali je na kraju i ona morala da prizna da policija ni nju ni bilo koga drugog nije ni takla kada se pojavila na Prokopu.
Šolak na finalu vaterpola s Hrvatima
Foto: RTS/printscreen
Dok je opozicija pokušavala da blokira Srbiju (neuspešno), gazda Dragan Šolak provodio se u Parizu. Juče ga je kamera uhvatila na utakmici finala vaterpolo turnira Olimpijskih igara Srbija - Hrvatska i to, gle čuda, u delu koji je bio namenjen za hrvatske zvanice i pristalice.
A podršku su dobili, ni manje ni više, nego od botova i medija Aljbina Kurtija. Tamošnji mediji su s ushićenjem izveštavali o početku protesta, pratili ga direktno, a Halil Ibrahim, na mrežama poznatiji kao OVK bot, sve je snimao iz prvih redova, na samo desetak metara od bine na Terazijama. Svoje snimke je potom kačio na društvene mreže veličajući protest.
1. Šolak digao na noge celu medijsku mašineriju u svom vlasništvu
2. Đilas poslao Mariniku da sedi na šinama, a on sve nadgledao iz kafića
3. Kurtijev lobista bio u prvim redovima, a prištinski mediji iz časa u čas prenosili šta se zbiva u Beogradu
4. Zagrebački mediji otvoreno prizivali građanski rat u Srbiji, uz podršku iz Sarajeva
5. Viola fon Kramon jedina od njih priznala: Jesam za litijum, ali bez Vučića
Jednako oduševljenje vladalo je i u hrvatskim i bosanskim medijima, bar na početku. Hrvatski portal Dnevno i sarajevska Slobodna Bosna direktno su prizivali građanski rat u Srbiji. Oni su objavili tekst: "U Beogradu traje veliki prosvjed protiv Vučića: Ovo bi moglo izazvati građanski rat u Srbiji." Toliko o objektivnosti...
Ništa manje razočarana nije bila ni Viola fon Kramon, koja je, za razliku od prethodno pomenutih, makar bila iskrena, pa je otvoreno rekla: "Jesam za litijum, ali nisam za Vučića."