SRBIJA JEDNA OD ZEMALJA SA NAJVEĆOM STOPOM RASTA U EVROPI! Vučić za BBC: Činimo 55 odsto ukupnog izvoza zapadnog Balkana!
IZVOR: Republika/J.B. - 25.11.2024 | 07:22
"Srbija čini 64 procenta ukupne privlačnosti SDI zapadnog Balkana."
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je Srbija jedna od dve-tri zemlje sa najvećom stopom ekonomskog rasta u celoj Evropi, dodajući da Srbija danas čini 50 odsto ukupnog BDP-a Zapadnog Balkana.
- Srbija čini 55 odsto ukupnog izvoza zapadnog Balkana. Srbija čini 64 procenta ukupne privlačnosti SDI Zapadnog Balkana. To je ono što sanjam, moj san je EXPO 2027. To je ono na šta sam usredsređen - rekao je Vučić tokom gostovanja u emisiji ''Hard Talk'' na BBC.
Istakao je da je zadovoljan ekonomskim razvojem i dodao da je usredsređen na ekonomske reforme u budućnosti, zbog čega, kako je rekao, želi da ima normalne odnose ''sa svima u regionu''.
On je demantovao navode novinara da se Srbija na polju energetike oslanja isključivo na Rusiju, rekavši da se Srbija trudi da što više diverzifikuje.
- Zato smo izgradili interkonektor između Srbije i Bugarske. Zato smo počeli ne samo da pregovaramo, već smo počeli da kupujemo i gas od Azerbejdžana. O tome sam nedavno razgovarao i sa (predsednikom Azerbejdžana) Ilhamom Alijevim, ali još uvek dobijamo velike količine gasa iz Rusije - rekao je Vučić.
Srbija je za mir
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je govoreći o situaciji u regionu da veruje u mir i da Srbija nikoga ne provocira niti će to činiti. On je to rekao u ekskluzivnom intevjuu za BBC, u emisiji ''Hard Talk'', na pitanje voditelja Stivena Sakure da je najočigledniji izvor napetosti i "neprijateljstva" u regionu danas odnos Beograda i Prištine i da li misli da postoji opasnost od novog rata.
Vučić je istakao i da u procesu normalizacije odnosa između Beograda i Prištine od Srbije nije traženo de fakto priznanje nezavisnosti tzv. države Kosovo i da ''tako nešto nigde nije napisano niti rečeno''.
On je tako odgvorio na pitanje voditelja da Srbija ne priznaje "nezavisnost i suverenitet Kosova", a da je poslednju deceniju i više uključena u proces normalizacije pod nadzorom EU, i da "normalizacijom odnosa sa Kosovom, de fakto priznaje Kosovo".